پرش لینک ها

آزمایشگاه مدفوع

از نظر بسیاری مدفوع چیزی جزء مواد زائد بدن نیست. اما باید بدانید شکل، حجم، بو و رنگ مدفوع می‌تواند اطلاعات با ارزشی در مورد وضعیت سلامتی بدن در اختیار پزشکان قرار دهد. همچنین بعضی از بیماری‌ها و مشکلاتی که سلامت فرد را به خطر می‌اندازند، تنها از روی آزمایش مدفوع (S/E) قابل تشخیص هستند.

درخواست نمونه گیری

مشاوره آنلاین

تفسیر آزمایش

دریافت نتیجه آزمایش

پرسش و پاسخ

چگونه برای آزمایش در محل درخواست دهم؟

ابتدا بر روی دکمه‌ی ثبت درخواست که بصورت رایگان هست کلیک کنید، سپس می‌توانید نوع آزمایش مورد نظرتان را انتخاب کنید.
پس از انتخاب آزمایش مورد نظر و انتخاب زمان و مکان دلخواه، متخصصین مربوط به آزمایش در منزل، در همان زمان و محلی که تعیین کرده‌اید، نمونه‌گیری‌های لازم را انجام می‌دهند، سپس در زمان مشخص، نتیجه‌ی آزمایش برای شما ارسال می‌شود.

نکته: هنگام ثبت درخواست در قسمت «آزمایش با نسخه» می‌توانید نسخه را بارگذاری کرده و نوع بیمه را انتخاب کنید. هزینه آزمایش در منزل با توجه به نوع بیمه کم می‌شود.

همچنین اگر میانه‌ی خوبی با ثبت درخواست آنلاین ندارید، می‌توانید با شماره‌ 3301-031 تماس بگیرید و درخواست خود را به صورت رایگان ثبت نمایید.

اگر نسخه پزشک داشته باشید و بخواهید دقیقا بر اساس نسخه یک یا چند آزمایش در خانه را انجام دهید. باز هم جای نگرانی نیست. می‌توانید در فرایند ثبت درخواست آزمایش در محل، عکس نسخه‌تان را برای ما ارسال کنید تا ما با فرستادن متخصص به محل، نمونه‌گیری‌های لازم را دقیقا برای همان آزمایش‌های موجود در نسخه انجام دهیم. در این حالت می‌توانید از خدمات بیمه‌های پایه و تکمیلی نیز برای پرداخت هزینه آزمایش در منزل استفاده کنید و با انتخاب نوع بیمه خود در زمان ثبت درخواست، هزینه بیمه از آزمایش شما کم خواهد شد.

اگر نسخه پزشک ندارید و در عین حال مایلید که آزمایش با مشاوره و تحت نظر پزشک انجام شود، می‌توانید از خدمت آزمایش تحت نظارت پزشک من و دکتر استفاده کنید. پزشک من و دکتر با توجه به شرح حال، بیماری‌های زمینه‌ایی، سن، جنسیت، داروهای مصرفی و … آزمایشاتی که باید انجام شوند را تجویز خواهد کرد. به این ترتیب پزشک من و دکتر در تجویز آزمایش، خواندن و تفسیر آن به شما کمک می‌کند.

چند نکته:

خدمت آزمایش در منزل من و دکتر حتی در روزهای تعطیل به کاربران ارائه می‌شود.
ارائه خدمت در زمان دلخواه شما انجام خواهد شد.
من و دکتر با آزمایشگاه‌های معتبر در سراسر مناطق تحت پوشش همکاری دارد، به همین دلیل در کوتاه‌ترین زمان ممکن خدمات خود را ارائه خواهد داد.
ارائه نتیجه آزمایش به صورت آنلاین و فیزیکی انجام می‌شود.

آزمایش مدفوع

حتما قبل از آزمایش خود، توجه لازم را به این موارد داشته باشید.

باید برای مدت 7 تا 10 روز پیش از انجام این آزمایش از درمان با روغن های معدنی، بیسموت، منیزیوم، ترکیبات ضد اسهال، تنقیه با باریوم و مصرف آنتی بیوتیک ها خودداری نمایند.

جهت جلوگیری از انتشار عفونت از آلوده نمودن سطوح خارجی ظرف و یا شستن آن با آب خودداری نمائید.

ظرف پلاستیکی را در حالیکه دارای برچسب مشخصات میباشد از نمونه گیری تحویل گرفته و نمونه مدفوع را فقط در ظرف مخصوص آزمایشگاه جمع آوری نمائید و فورا تحویل دهید.

نمونه مدفوع نباید با ادرار یا آب آلوده شود.

اگر بیمار بستری است، نمونه را در یک ظرف خشک جمع آوری نموده و سپس با استفاده از چوب مخصوص (آپسلانک)، نمونه را به ظرف برچسب دار منتقل نمایید.

پس از نمونه گیری درب ظرف را محکم بسته و به نمونه گیر تحویل دهید.

صبح مقدار کمی مدفوع ( حدود 5 گرم) با استفاده از چوبک آن را به داخل ظرف پلاستیکی ریخته و سپس چوبک را دور می اندازید.

بیماران باید نمونه جمع آوری شده را خصوصا در موارد مشکوک به اسهال خونی بلافاصله به متخصص نمونه گیر من و دکتر ارسال نمایند.

روش جمع آوری نمونه مدفوع جهت انگل و خون مخفی

از آلوده شدن نمونه مدفوع با ادرار، آب، یا سایر موارد مشابه اجتناب نمائید.

این آزمایش با هدف تشخیص عفونتهای انگلی روده انجام می شود. بعضی از انگل های رودهای به صورت همزیست (غیر بیماریزا) در روده انسان زندگی می كنندو بعضی دیگر باعث بروز بیماری در انسان می شوند. به مدت ۷ تا ۱۰ روز قبل از نمونه گیری از درمان با روغن كرچك یا روغن های معدنی ، منیزیم و یا تركیبات ضد اسهال، تنقیه با باریم و مصرف آنتی بیوتیكها خودداری نمائید.
– جهت تهیه نمونه مدفوع نیازی به ناشتا بودن وجود ندارد.
– نمونه مستقیما” در ظرفی كه از طرف آزمایشگاه در اختیار شما قرار داده شده بگیرید. در صورت بستری بودن بیمار نمونه در یك ظرف خشك و تمیز جمع آوری شده و مقداری از آن به ظرف مخصوص منتقل شود. دقت نمائید كه ظرف مخصوص حاوی برچسب اطلاعات شما (نام و شماره پذیرش) باشد.
– از آلوده شدن نمونه مدفوع با ادرار و یا آب خودداری نمائید.
– نمونه جمع آوری شده را بلافاصله به آزمایشگاه ارسال نمائید.
– اگر قسمتی از مدفوع كف آلود، خونی و یا اسهالی باشد حتما” از آن قسمت در ظرف مخصوص بریزید.
– اگر آزمایش سه نوبته مد نظر باشد بهتر است نمونه های مدفوع با فواصل یك روز در میان یا سه روز در میان گرفته شوند.

گاهی اوقات خون ریزی های مختصری در بخش های مختلف دستگاه گوارش اتفاق می‌افتد كه به علت مقدار كم با چشم قابل دیدن نیست. بنابراین فقط با آزمایش مدفوع از نظر خون مخفی می‌توان پی به وجود این خون ریزی ها برد. بهتر است این آزمایش در سه نوبت انجام شود.
– بمدت ۴۸ تا ۷۲ ساعت قبل از آزمایش و در طی دوره جمع آوری نمونه مدفوع از خورد گوشت قرمز، گوشت سفید( مرغ و ماكیان)، ماهی، شلغم و تربچه خودداری كنید.
– مصرف آهن، ویتامین C ، كورتون ها، ایندومتاسین، آسپرین، بروفن و كلشی سین باید ۴۸ ساعت قبل از شروع نمونه گیری مدفوع و طی دوره جمع آوری قطع شود. در صورت بروز خون ریزی از لثه در حین تمیز كردن دهان و دندان در طی ۴۸ ساعت پیش از نمونه گیری از مسواك زدن و كشیدن نخ دندان خودداری كنید.
– نمونه تهیه شده را سریعا به آزمایشگاه ارسال نموده و مستقیما به مسئول پذیرش آزمایشگاه تحویل دهید، و یا در محل مخصوص نمونه های مدفوع قرار داده و به مسئول پذیرش اطلاع دهید.

آزمایش بررسی خون مخفی در خون

آزمایش بررسی خون مخفی در مدفوع

آزمایش خون مخفی در مدفوع (FOB) یک تست آزمایشگاهی که به منظور بررسی و آنالیز نمونه‌های مدفوع از نظر وجود خون مخفی (پنهان) استفاده می‌شود.خون مخفی در مدفوع ممکن است نشان دهنده سرطان روده بزرگ و یا وجود پولیپ در روده بزرگ یا راست روده باشد.

آزمایش خون پنهان در مدفوع یکی از راه‌های انتخابی جهت غربالگری سرطان کلون (روده بزرگ) در افرادی است که در معرض خطر ابتلای متوسط به این بیماری هستند و یا اینکه هیچ علائمی ندارند. آزمایش FOB در این افراد معمولا به صورت سالانه تکرار می‌شود.

سرطان کولورکتال (CRC) یکی از شایع‌ترین سرطان‌های تشخیصی و دومین علت مرگ و میر ناشی از سرطان است.
خطر بالای ابتلا به سرطان کولورکتال در افراد مسن، اختلالات روده‌ای التهابی، سابقه خانوادگی، سرطان روده بزرگ، چاقی، دیابت، رژیم غذایی نامناسب وجود دارد. برای این افراد کولونوسکوپی و سیگموئیدوسکوپی ارزش بالایی دارد.

  • سرطان کولورکتال (CRC)
  • پولیپ
  • هموروئید
  • دیوترتیکولوز
  • کولیت

در افراد مبتلا به هموگلوبینوپاتی(مانند بیماری سلول داسی شکل) نتیجه آزمایش خون مخفی در مدفوع به صورت کاذب مثبت می‌شود.
بیماران سرطانی داروهایی مصرف می کنند که منجر به مثبت شدن (کاذب) تست می شود .
یک نتیجه مثبت نیاز به پیگیری دارد که معمولاً شامل تصویر برداری مستقیم از روده بزرگ و راست روده است.
معمولا کولونوسکوپی توصیه می شود زیرا با بررسی کولون باعث حذف هر گونه پولیپ پیش سرطانی و مناطق سرطانی می‌شود.

خون مخفی در مدفوع

حتما قبل از آزمایش خود، توجه لازم را به این موارد داشته باشید.

سه روز قبل از انجام آزمایش از مصرف گوشت قرمز خودداری شود. در صورت مثبت شدن، جواب ضمیمه و آزمایش با رژیم غذایی سخت تر از جمله عدم مصرف گوشت سفید، ماهی و سبزیجات نظیر شلغم و تربچه تکرار گردد.

نمونه مدفوع نباید با ادرار یا آب آلوده شود. پس از اتمام نمونه گیری درب ظرف را محکم بسته و به آزمایشگاه تحویل دهید.

مصرف قرص های آهن ، کپسول هماتینیک و ففول، ایندومتاسین، کلشیسین، آسپرین، بروفن، کورتونها و ویتامین C باید 48 ساعت پیش از انجام آزمایش قطع شود.

بیماران باید نمونه جمع آوری شده را سریع به آزمایشگاه تحویل دهید.

در صورت داشتن سابقه خونریزی از لثه، 48 ساعت پیش از انجام آزمایش از مسواک زدن و کشیدن نخ دندان اجتناب نمائید.

خانم هایی که عادت ماهیانه هستند تا سه روز پس از پایان دوره از انجام این تست خودداری کنند.

جهت جلوگیری از انتشار عفونت از آلوده نمودن سطوح خارجی ظرف و یا شستن آن با آب خودداری نمائید.

در صورت داشتن همورویید و بواسیر نمونه از قسمت وسط مدفوع برداشته شود و به آزمایشگاه اطلاع داده شود.در صورت داشتن همورویید و بواسیر نمونه از قسمت وسط مدفوع برداشته شود و به آزمایشگاه اطلاع داده شود.

مراحل انجام کار در آزمایشگاه من و دکتر

ثبت سفارش

در ابتدا درخواست خود را از طریق فرم یا تماس تلفنی ثبت می‌کنید.

هماهنگی، زمان مراجعه

کارشناسان من و دکتر با شما تماس گرفته و پس از هماهنگی درخواست شما نهایی می‌شود.

اعزام همکار

نیروی متخصص به منزل یا محل کار شما اعزام شده و اقدامات لازم را انجام می‌دهد.

دریافت نتایج آزمایش

پس از بررسی نمونه توسط آزمایشگاه، نتیجه آزمایش در حساب کاربری شما بارگذاری می‌شود و از آن طریق قابل مشاهده است.

فرم درخواست آزمایش مدفوع

درصورت درخواست آزمایش ، می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر و یا تماس با ما، به کارشناسان من و دکتر اعلام نمایید.

پاسخگویی شبانه روزی

جهت هرگونه سوالی، می توانید با پشتیبانی من و دکتر تماس بگیرید و یا از طریق پشتیبانی آنلاین در وب سایت و یا از طریق واتس آپ با ما در ارتباط باشید

تماس با ما

031-3301

ایمیل

info@manodoctor.com