پرش لینک ها

هفته های سی و سوم تا سی وششم بارداری

هفته سی و سوم

هفته سی و چهارم

هفته سی و پنجم

هفته سی و ششم

ماه نهم

هفته سی و سوم بارداری

در هفته ۳۳ بارداری باید حواستان به علائم زایمان زودرس باشد و در صورت مشاهده نشانه ها سریع به پزشک مراجعه کنید.

در این هفته سرعت رشد جنین شما بیشتر شده، ممکن است تا یک ماه دیگر هم زایمان نکنید اما خب باید آماده باشید تا اگر وقتش رسید دچار استرس نشوید.

در هفته 33 بارداری ممکن است حالت گر گرفتگی داشته باشید چون متابولیسم بدن بالا رفته است. به دلیل تغییرات هورمونی، استرس و کم شدن آب بدن سردرد خواهی داشت. فراموشی و حواس پرتی می تواند به دلیل هورمون ها و یا استرس و نگرانی باشد. ممکن است شکمتان گاهی سفت شود که دلیل آن همین انقباضات براکستون هیکس است. این انقباضات با انقباضات اصلی زایمان فرق دارند و با تغییر وضعیت از بین می روند.

  • خونریزی واژینال
  • دل درد شبیه به قاعدگی و درد زیر شکم
  • ترشحات غیر طبیعی واژن
  • فشار به ناحیه لگنی

جنین اندازه کدو است. وزن جنین در هفته 33 بارداری حدود 1 کیلو و 800 است و قدی بین 43 تا 46 سانتیمتر باید داشته باشد.

در هفته 33 بارداری ریه های جنین رشد زیادی کرده، اما هنوز رشد آن کامل نشده است. کلیه های جنین هم هم چنان در حال رشد هستند. معمولا در این هفته، سر جنین به سمت پایین لگن و دهانه رحم قرارمی گیرد و مقدمات زایمان را فراهم می کند. اندازه مایع آمنیوتیک در این هفته به بالاترین حد می رسد. جنین تا زمانی که در داخل رحم مادر قرار گرفته، در حال ساخت سیستم ایمنی بدن خود است و تا پایان بارداری، آنتی بادی های مادر به جنین منتقل می شود. گوش های جنین در حال کامل شدن است و به صداهای اطرافیان و شما عکس العمل نشان می دهد.

در هفته سی و سوم بارداری، بدن جنین بطور کامل تشکیل شده، استخوان های بدنش کاملا محکم هستند ولی هنوز استخوان های سرش به هم نچسبیدند و نرم هستند. جنین فضای زیادی در رحم برای بازیگوشی ندارد، ولی هر از چند گاهی با بند ناف بازی می کند. در این هفته، چربی زیادی زیر پوست جنین ذخیره می شود. جنین در رحم شما می تواند نور را تشخیص دهد و هروقت نور را احساس می کند، قلبش تندتر از حالت طبیعی شروع به زدن می کند.

سونوگرافی در هفته 33 بارداری ممکن است به خاطر تست BPP باشد که در سه ماهه سوم بارداری انجام می شود. در این سونوگرافی حرکت، تنفس، ماهیچه ها و مقدار آمنیوتیک بررسی می شود و در تست BPP استرس ضربان قلب و حرکت جنین موقع انقباضات بررسی می شود.

داشتن تغذیه مناسب از مراقبت های هفته سی و سوم بارداری به حساب می آید. ترش کردن معده، می تواند برای شما مشکل ساز شود که دلیل آن هم، اِشغال فضای بیشتر شکم توسط جنین است. پس از خوردن غذاهای ادویه دار، چرب و اسیدی خودداری کنید. به خوردن وعده های بیشتر ولی کوچکتر، عادت کنید. شیر را به برنامه غذایی خود اضافه کنید. مصرف شیر برای تولید کلسیم مورد نیاز شما و جنین توصیه می شود. اگر شیر هم نخوردید، می توانید از جایگزین هایی مثل پنیر کم چرب، ماست کم چرب، و سبزیجاتی که سرشار از کلسیم هستند مثل: کلم بروکلی و کلم پیج استفاده کنید.

مصرف اسید چرب امگا 3 در بارداری (DHA) باعث می شود فرزند شما از بهره هوش بالاتری برخوردار باشد. امگا 3 روی رشد مغز جنین تاثیر زیادی دارد و از زایمان زودرس درهفته 33 بارداری و همچنین افسردگی بعد از زایمان جلوگیری می کند. بهتر است با علائم افسردگی بعد از زایمان و درمان آن به خوبی آشنا شوید. مصرف ماهی بصورت آبپز و کبابی، 2 بار در هفته می تواند برای شما این نیاز را برآورده کند.

ماه نهم

هفته سی و چهارم بارداری

در هفته سی و چهارم بارداری، لایه های چربی كه برای تنظيم دمای بدن جنین بعد از تولد لازم است در حال كامل شدن هستند. سوزش سر دل، یبوست، ورم کردن دست و پاها از علائم این هفته بارداری است.

جنین ۳۴ هفته ای شما بسیار کنجکاو شده و به مکالمات و صدای شما گوش میدهد پس سعی کنید برایش لالایی بخوانید تا بعد از تولد هم بتوانید با همان لالایی آرامش کنید.

به دلیل هورمون ها و کم خوابی، ممکن است تاری دید داشته باشید. اگر تاری دید همراه با سردرد و افزایش وزن سریع داشتید بهتر است به دکتر مراجعه کنید چون ممکن است علائم پره اکلامپسی باشد. حمل کردن وزن زیاد و کم خوابی باعث خستگی شما می شود. برای جلوگیری از یبوست در بارداری پیاده روی کنید، غذای فیبردار و آب زیاد بخورید. بهتر است یبوست را درمان کنید تا دچار هموروئید نشوید. پوزیشن های مختلفی برای نشستن امتحان کنید تا روی مقعد فشار وارد نشود. انقباضات منظم که بیشتر از یک ساعت طول بکشد و با خونریزی، درد همراه باشد می تواند از علائم زایمان زودرس باشد پس به این علائم توجه کنید و در صورت داشتن هر کدام از آن ها به پزشک مراجعه کنید.

شکم شما در هفته سی و چهارم پایین تر از هفته های قبل است زیرا جنین در لگن قرار گرفته و این موضوع باعث می شود راحت تر نفس بکشید اما خب فشار روی مثانه بیشتر می شود. اندازه شکم در هفته 34 بارداری از استخوان لگن تا بالای رحم بین 32 تا 36 سانتی متر است. اگر اندازه این نباشد نشان می دهد که جنین کوچکتر یا بزرگتر از مقدار معمول است، جنین به صورت بریچ و یا عرضی است و یا مشکلی در مایع آمنیوتیک وجود دارد. بهتر است حرکات جنین در هفته 34 بارداری را بشمارید. تایمر بگذارید و ببینید چقدر طول می کشد تا جنین 10 تا لگد بزند و تا چند روز متوالی آن را چک کنید و اگر تغییری دیدید به پزشک اطلاع بدهید.

جنین در هفته 34 بارداری اندازه آناناس است. حدود 2 کیلو و 100 تا 2 کیلو و 300 وزن جنین در این هفته است و قدی بین 43 تا 46 باید داشته باشد.

همه اعضای جنین، به جز ریه ها رشد کرده و تکامل یافته اند. جنین رشدش را ادامه می دهد و ممکن است سکسکه کند. سیستم عصبی مرکزی کامل شده و رشد کرده است.

بین ده تا سی درصد خانم های باردار باکتری “استرپتوکوکوس گروه B ” را در واژن یا راست روده خود دارند. باکتری “استرپتوکوکوس گروه B ” که GBS هم گفته می شود، می تواند در صورت عدم درمان، هنگام زایمان برای نوزاد عفونتی نادر و خطرناک ایجاد کند. اگر نتیجه آزمایش مثبت باشد در طول مراحل زایمان درمان با آنتی بیوتیک انجام می شود تا خطر ابتلای نوزاد به عفونت کم شود.

ممکن است پزشک تست بیوفیزیکال پروفایل (bpp) برای شما انجام بدهد که سلامت جنین را در طول حاملگی اندازه گیری می کند. آزمایش BPP ممکن است شامل آزمون بدون تست با کنترل الکترونیکی قلبی جنین و سونوگرافی جنین باشد. BPP میزان ضربان قلب، میزان عضلات، حرکت، تنفس و میزان مایعات آمنیوتیکی اطراف نوزاد را اندازه گیری می کند.

برداشتن وزنه سنگین باعث می شود فشار خونتان بالا برود و چون رباط ها هم برای آماده کردن بدن برای زایمان نرم شدند ممکن است باعث صدمه دیدن آن شود، پس بهتر است که ورزش های ملایم کنید و ورزش های سنگین را برای بعد از زایمان بگذارید. ولی ورزش را هیچ وقت ترک نکنید.

در طول روز شما حدود یک لیتر از آب بدنتان را با فعالیت هایی مثل عرق کردن، دستشویی رفتن و حتی نفس کشیدن از دست می دهید! خوردن آب در دوران بارداری، یکی از مهمترین کارهایی است که باید انجام بدهید، چون کم آبی بدن می تواند منجر به انقباضاتی مثل انقباضات براکستون هیکس شود. خوردن آب کافی می تواند به ساخت بافت‌های مهم بدن، گردش مواد غذایی در داخل و خارج بدن، هضم غذا و نگهداری مقدار کافی مایع آمنیوتیک کمک کند.

روزانه 10 لیوان آب بنوشید. اگر ورزش هم انجام می دهید، مقدار آن را بیشتر کنید. آب میوه‌های صد در صد طبیعی، آب سبزیجات، سوپ و شیر، هم میتواند جایگزینی برای آب باشد اما همچنان مصرف آب را به عنوان منبع اصلی مایعات بدن ادامه دهید.

ماه نهم

هفته سی و پنجم بارداری

تمام فضای رحم شما در هفته ۳۵ بارداری، توسط جنین پر شده است و مغز جنین همچنان در حال رشد است. اما قسمتی از جمجمه هنوز نرم است و کاملا سفت نشده است تا به خارج شدن نوزاد از کانال زایمان کمک کند.

هفته سی و پنجم بارداری از هفته های پایانی این دوران شیرین است پس به خودتان استرس ندهید. کوچولوی شما هر زمان که آمادگی داشته باشد خودش را نشان می دهد. رابطه جنسی در بارداری ممکن است سخت باشد پس باید از پوزیشن های مخصوص بارداری استفاده کنید. ورزش منظم انرژی شما را فراهم می کند. کلاس یوگا در بارداری، پیاده روی، ورزش در خانه و شنا می تواند باعث افزایش جریان خون و اندورفین شود که سطح انرژی را بالا برده و باعث خواب بهتر می شود.

جنین به مثانه فشار وارد می کند پس ممکن است علائمی مثل تکرر ادرار در بارداری را به وجود بیاورد. یبوست هم مثل هفته های دیگر در این هفته شایع است و بهتر است از آن جلوگیری کنید یعنی پیاده روی کنید، فیبر و آب زیاد بخورید. ممکن است برایتان مشکل زا شود پس بهتر است اطلاعات کاملی درباره راه های جلوگیری و درمان یبوست در بارداری داشته باشید. رباط ها در حال شل شدن هستند تا عضلات بدن را برای زایمان آماده کنند، برای همین ممکن است درد لگن و پهلو داشته باشید. ممکن است انقباضات شما بیشتر و شکمتان سخت شود باید در مقابل استراحت کنید و مایعات کافی بخورید.

علائم زایمان در هفته 35 بارداری را مرور کنید و حواستان به زایمان زودرس باشد این علائم شامل:

  • پاره شدن کیسه آب که باعث افزایش ترشحات واژن می شود. ترشحات با همیشه فرق دارند و مثل جریان آب هستند. باید اقدامات بعد از پارگی کیسه آب را بدانید و به طور دقیق انجام دهید.
  • انقباضات دردناک که مشابه انقباضات براکستون هیکس نیستند.
  • انقباضاتی که منظم هستند و متوقف نمی شوند و با زمان شدید تر و دردناک تر می شوند. اگر انقباضات هر 5 دقیقه یک بار بود با پزشک تماس بگیرید.

جنین در هفته سی و پنجم بارداری اندازه خربزه قندک است. حدود 2 کیلو و 500 وزن جنین در این هفته است و قدی بین 42.7 تا 47 باید داشته باشد.

جنین در هفته سی و پنج بارداری رفلاکس مکیدن را تمرین می کند. پوزیشن جنین دراین هفته باید سفالیک باشد اما هنوز زمان برای چرخیدن هست. کلیه جنین کاملا رشد کرده و ادرار تولید می کند که در نهایت به مایع آمنیوتیک می ریزد. بیشتر اضافه وزن جنین در هفته 35 بارداری از چربی است که به تنظیم دمای بدن هم کمک می کند. جنین تمام فضای رحم را پر کرده در نتیجه حرکات جنین در هفته 35 بارداری کمتر از هفته های قبل است. سورفاکتانت، در کیسه‌ های هوای درون ریه‌ ی فرزندتان ایجاد شده، این ماده پس از هر تنفس ریه‌ ها را باز نگه می‌دارد و به تنفس فرزندتان در دنیای خارج از رحم کمک می کند.

ممکن است در این هفته آزمایش استرپتوکوک B برای شما تجویز شود که جز آزمایشات غربالگری سه ماهه سوم هم هست. سوآپی از واژن و مقعد برمی دارند تا ترشحات از نظر وجود باکتری چک شود این باکتری در موقع زایمان ممکن است به نوزاد منتقل شود درمان آن هم آسان و به وسیله آنتی بیوتیک است.

در هفته 35 بارداری، خوردن مواد غذایی کلسیم دار بسیار مهم است. پس خوردن شیر، پنیر، ماست، کلم بروکلی که سرشار از کلسیم هستند باید در برنامه غذایی روزانه شما قرار بگیرد. همچنین ماهی سالمون، پودر شیر خشک بدون چربی، برنج قهوه ای یا جو دو سر، سوپ شیر هم از خوراکی هایی هستند که می توانند کمبود کلسیم در بدن شما را جبران کنند.

اگر خستگی به شما فشار وارد کرده، تحرکات ورزشی را کم کنید. ورزش سبک، سه روز در هفته برای‌ شما کافی است. حتی می‌توانید زمان ورزش کردن را کم کنید، مثلاً 30 دقیقه به 15 دقیقه. از همه مهم ‌تر این است که استراحت‌های مداوم داشته باشید و سطح مایعات بدن را با خوردن آب و نوشیدنی های طبیعی بالا نگه دارید.

اگر در مورد مساله ذخیره کردن بند ناف فرزند خود می خواهید کاری انجام بدید، هفته 35 بارداری بهترین زمان برای صحبت کردن با مسئولین یک بانک بند ناف نوزاد است. پوسیدگی دندان‌ها در هفته های آخر بارداری شایع‌ تر است، در نتیجه مراقبت و رعایت بهداشت دهان و دندان خصوصا در این دوران مهم است.

ماه نهم

هفته سی و ششم بارداری

هفته سی و ششم بارداری اولین هفته از ماه نهم است. اگر در ماه های گذشته در کلاس های آمادگی زایمان شرکت کردید این هفته زمان خوبی است تا اقدامات و تکنیک های تنفسی آموزش داده شده را مرور کنید. این هفته فرصت مناسبی است که زمان بیشتری را با همسرتان بگذرانید، درباره فرزندتان صحبت کنید و از لحظه ها لذت ببرید.

شما وارد ماه نهم بارداری شدید. از هفته سی و ششم بارداری بهتر است با روش های کاهش درد آشنا شوید، زیرا ممکن است در طول مرحله زایمان نظرتان عوض شود پس نسبت به انتخابات بازتر فکر کنید و درباره انواع روش های زایمان اطلاعات کافی بدست بیاورید. ورزش برای قلب جنین خیلی مفید است و تحقیقات نشان داده که کودکانی که مادرانشان ورزش می کنند قلبشان بهتر کار می کند.

ترشحات واژن بیشتر می شود. مراقب ترشحات آبکی باشید چون شاید مایع آمنیوتیک باشد خونریزی هم ممکن است نشانه زایمان زودرس باشد. مخاطی که سرویکس را در بارداری می پوشاند می تواند خونی باشد که خارج شدن آن نشانه نزدیک بودن درد زایمان است. همانطور که گفته شد زایمان در هفته سی و ششم بارداری امکان پذیر است، پس بهتر است شناخت کامل نسبت به علائم زایمان زودرس و راه های جلوگیری از آن داشته باشید. در این هفته سوزش سردل دارید پس حجم وعده ها را کم و تعدادش را زیاد کنید. با توجه به این که جنین پایین رحم آمده و به لگن فشار وارد می کند باعث درد لگن می شود. ورم پا و مچ را هم تجربه می کنید که بعد از زایمان از بین می رود.

در هفته 36 بارداری سوتین مناسب بپوشید زیرا ممکن است که ترشح شیر داشته باشید. از این هفته به بعد وزن زیادی را اضافه نخواهید کرد. رحم شما خیلی بزرگ شده و سر جنین به ناحیه پایین لگن می رسد ولی شکم شما شاید کوچکتر به نظر برسد زیرا جنین پایین تر از رحم قرار گرفته است. ممکن است پوزیشن ها در رابطه جنسی شما را اذیت کند ولی اگر پزشک رابطه جنسی در بارداری را منع نکرده مشکلی ندارد.

جنین اندازه کاهو است. وزن جنین در هفته 36 بارداری حدود 2 کیلو و 500  تا 2 کیلو و 700 است و قدی حدود 48.3 سانتیمتر باید داشته باشد.

کلیه و کبد در حال عملکرد هستند، گردش خون و سیستم ایمنی هم کارش را انجام می دهد و پوست جنین در حال صاف و نرم شدن است. حرکات جنین در هفته 36 بارداری ممکن است کمتر از هفته های قبل باشد، طبیعی هست زیرا جنین بزرگ تر شده و فضای آزاد کمتری دارد.

پزشک در هفته 36 بارداری پوزیشن جنین را چک می کند و در این هفته جنین باید سر به پایین باشد و اگر جنین بریچ یا عرضی باشد ممکن است اقدام به چرخاندن جنین کند که اول داروهایی برای ریلکس کردن رحم ( شل کردن عضلات رحم ) داده می شود و بعد با فشار دادن شکم، جنین را برمی گرداند. پزشک با سونوگرافی موقعیت جنین و جفت را بررسی می کند و بر ضربان قلب جنین در طول این کار نظارت دارد.

در این هفته تست استرپتوکوکوس B گرفته می شود. باکتری استرپ B در واژن رشد می کند و هنگام زایمان می تواند به جنین منتقل کند و درمان آن هم با آنتی بیوتیک است. بعضی از مادران باردار در هفته سی و ششم، دچار عفونت های ادرار و یا UTI می شوند. برای بهبود وضعیت هموروئید می شود از کرم هایی استفاده کرد ولی هیچ چیز نمی تواند تکرر ادرار را کاهش بدهد.

در این روزها احساس خستگی در شما بیشتر شده که با مصرف روزانه 8 لیوان آب میتوانید این احساس را کمتر داشته باشید. نباید بدلیل تکرر ادرار ترسی از خوردن مایعات در شما به وجود بیاید، پس خوردن نوشیدنی ها را در کنار مواد غذایی به یاد داشته باشید.

سوزش معده بدلیل تغییرات بدن و تغییر هورمون ها در بدن شما اتفاق می افتد، با داشتن تغذیه مناسب در هفته سی و ششم بارداری می توانید با این موضوع مقابله کنید. خوردن غذاهایی که تند و چرب هستند، شکلات و قهوه باعث تشدید این عارضه در شما می شود. افزایش تعداد وعده های غذایی و آهسته خوردن غذا در کم شدن این حالت به شما کمک می کند. همچنین برای جلوگیری از نفخ معده، حداقل تا دوساعت بعد از غذا خوردن دراز نکشید.