پرش لینک ها

هفته های هفدهم تا بیستم بارداری

هفته هفدهم

هفته هجدهم

هفته نوزدهم

هفته بیستم

ماه پنجم

هفته هفدهم بارداری

در هفته هفدهم بارداری گوش های جنین شما کم کم تیز شده و می تواند صداهای اطراف را به خوبی بشنود. البته با شنیدن این صداها ممکن است دست و پاهای کوچکش را هم تکان بدهد. پس از این روزها کم کم میتوانید برایش لالایی بگویید و با او حرف بزنید! در این هفته اگر جنین دختر باشد تخمک‌ ها و اگر جنین پسر باشد اسپرم‌ ها تکامل پیدا می‌ کنند.

بهتر است از هفته ۱۷ بارداری به بعد یک برنامه ریزی جدی برای خودتان درست کنید این که چه نوع زایمانی را می خواهید! انتخاب های مختلف را در نظر بگیرید و حتما با پزشک یا ماما و همسرتان مشورت کنید.

در این هفته سریع وزنتان اضافه می شود. افزایش مایعات بدن مثل عرق، مخاط و بقیه مایعات و افزایش جریان خون را دارید. ممکن است خواب های عجیبی در بارداری ببینید. مثلا یک فیل زایمان کردید یا زایمانتان در جنگل است!!!! خواب های عجیب ممکن است به دلیل تغییرات هورمونی باشد ولی شاید هم به دلیل استرس و فکر زیاد باشد در هر صورت نرمال و طبیعی است. پوزیشن خواب هم در این دوران دارای اهمیت است، مطلب نحوه صحیح خوابیدن در بارداری را بخوانید.

جنین و رحم در حال رشد هستند، هر هفته نیم تا یک کیلو اضافه وزن دارید و اندازه شکم در هفته 17 باردرای در حال بزرگ شدن است. پوستتان کش می آید و نازک و حساس تر می شود برای همین دچار خارش می شوید.

ممکن است ترک های شکمی برایتان ایجاد شود نگرانش نباشید بعد از زایمان معمولا بخش زیادی از این ترک ها از بین می رود. هورمون های بارداری باعث قلیایی شدن محیط واژن می شوند برای همین خانم های باردار بیشتر در معرض عفونت قرار می گیرند. بیشتر گرسنه می شوید و بیشتر عرق می کنید. هورمون پروژسترون هم باعث می شود رگ های خونی پرتر شوند و متابولیسم بدن بالا رود و دمای بدن هم زیاد شود.

ممکن است در این مرحله استرس داشته باشید که طبیعی است. بهتر است با همسر، دوستان و نزدیکانتان حرف بزنید و از نگرانی هایتان بگویید فقط سلامت جسمی در بارداری مهم نیست سلامت روح و روان هم خیلی اهمیت دارد.

ایروبیک برای تقویت قلب، ریه و عضله مفید است می توانید ایروبیک را در بارداری کار کنید اما بهتر است به مربیتان اطلاع بدهید که باردارید تا احتیاط های لازم انجام شود.

جنین در هفته 17 بارداری اندازه پیاز است. حدود 155 گرم وزن جنین در این هفته است و قدی حدود 12.7 سانتیمتر باید داشته باشد.

در این هفته جنین بیشتر شبیه انسان می شود. مو و ناخن جنین همچنان در حال رشد است. پلک ها بسته هستند ولی چشم حرکت می کند و به نور عکس العمل نشون می دهد. جنین دهانش را باز و بسته می کند. در این هفته غضروف های جنین به استخوان تبدیل می شود و گوشت روی استخوان هاش می آید و چربی زیر پوست هم اضافه می شود. پس طبیعی است که بتوانید حرکات جنین در هفته هفدهم بارداری را حس کنید. بند ناف قوی تر شده است. جفت هم با رشد جنین بزرگ می شود تا بتواند نیاز هایش را برطرف کند. جنین کوچک شما می تواند صداهای بلند را بشنود و با شنیدن این صداها حرکت کند. در هفته 17 بارداری اگر جنین دختر باشد تخمک‌ ها و اگر پسر باشد اسپرم‌ ها تکامل پیدا می‌ کنند.

غربالگری در هفته 17 بارداری به بعد برای گرفتن خون از بند ناف قابل انجام است. در این تست پزشک با استفاده از سونوگرافی جایی که بند ناف و جفت در کنار هم قرار می گیرند را پیدا می کند و خونی از اون قسمت برمی دارد تا در آزمایشگاه بررسی کند. احتمالا در هفته 18 بارداری برایتان سونوگرافی آنومالی تجویز می کنند و در این هفته سونو انجام نمی شود.

در این هفته دریافت ویتامین D خیلی مهم است بدون آن ممکن است جنین دچار نرمی استخوان شود و مشکلات جدی برایش پیش بیاید. در طول هفته 17 بارداری، این مواد مغذی را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. البته قبل از هر تغییری بهتر است با پزشکتان مشورت کنید. تغذیه در هفته هفدهم بارداری باید شامل همه گروه های غذایی باشد.

ماه پنجم

هفته هجدهم بارداری

شما وارد هفته ۱۸ بارداری شدید. تمرین خواب را در هفته های پیش داشتید و از این هفته به بعد حتما باید به پهلو بخوابید چون خوابیدن روی کمر باعث کاهش فشار خون، سرگیجه و مشکلات دیگر می شود.

سونوگرافی تعیین جنسیت در هفته چندم بارداری انجام می شود ؟

تعیین جنسیت جنین از پرهیجان ترین لحظات برای والدین و اطرافیان در طول بارداری می باشد . ولی باید در ابتدا گفت مادر نباید دچار استرس جنسیت جنین خود شود و سعی کنند همیشه آرام بوده و حس شکرگزاری داشته باشند تا اثر منفی بر خود و نوزاد نداشته باشد .

سونوگرافی تعیین جنسیت در هفته ۲۰ (در بعضی افراد در هفته های 18 و 19 ام هم انجام می‌شود) بارداری انجام می شود که شکل قلب۱۴۲ (ضربان قلب در یک دقیقه) و شکم ، صورت و پای نوزاد رانشان می دهد . در نهایت از روی شکل آلت تناسلی می توان پی به جنسیت جنین برد .
روشهای تعیین جنسیت جنین

دو روش در طول بارداری برای تعیین جنسیت وجود دارد :

مطالعات کروموزومی مانند آمینوسنتز
بررسی سونوگرافی : پزشک رادیولوژیست جنسیت جنین را مشاهده می کند .

احتمال خطا در سونوگرافی تعیین جنسیت چقدر است ؟

مهم ترین فاکتوری که در تعیین جنسیت جنین موثر می باشد سن بارداری (سن جنین و مادر )است . مثلا مادری که در سه ماهه اول بارداری ( هفته ۱۲ بارداری ) برای غربالگری مراجعه می کند ممکن است جنسیت جنین مشخص شود اما درصدی از خطای آن وجود دارد . هر چه از این زمان می گذرد درصد خطای سونوگرافی برای تشخیص جنسیت کمتر می شود . به صورت قاعده کلی تعیین جنسیت جنین در هفته ۱۶ به بعد تقریبا بدون خطا و دقیق انجام می شود .

در این زمان مادران برای غربالگری سه ماهه دوم بارداری مراجعه می کنند که بهترین زمان برای تعیین جنسیت جنین می باشد . البته فاکتورهای دیگری در این موضوع دخیل می باشد که شامل موارد ذیل است :

دقت و کیفیت تجهیزات و دستگاه سونوگرافی
نحوه نسشتن و وضعیت قرار گیری جنین به طور مثال اگر جنین در وضعیت بریج باشد یعنی سر نوزاد به سمت پایین و عمق لگن مادر باشد یا بند ناف جنین در قسمت سکس جنین قرار گرفته باشد یا اندام های جنین بر روی هم قرار گرفته باشند ، می توانند موانعی ایجاد کنند . البته با روش های جدیدی که امروزه وجود دارد می توان از این موانع گذشت.
وزن بالای و افزایش ضخامت چربی شکم مادر
تجربه و تبحر متخصص رادیولوژی : تجربه متخصص رادیولوژی هم در تعیین جنسیت و هم در سلامت جنین موثر باشد .

اینکه بدانید شما پذیرای یک دختر هستید و یا یک پسر، بسیار هیجان انگیز است. با سونوگرافی هفته ۱۸ بارداری تشخیص جنسیت فرزند شما انجام می شود. اگر کودک شما دختر باشد رحم و لوله‌های فالوپ او شکل‌ گرفته و در محل نهایی خود قرار گرفتند و اگر کودک شما پسر باشد اندام‌ های جنسی او قابل‌ مشاهده هستند.

ورم دست و پا دارید، در صورتی که شدید بود به پزشک مراجعه کنید در غیر این صورت مشکلی ندارد. اگر گرفتگی پا دارید ممکن است به دلیل کم آبی بدن باشد پس مایعات زیاد بخورید و حرکت کششی انجام بدهید. فشار زیادی که در شکمتان دارید ممکن است باعث کمر درد یا درد زیر شکم در هفته 18 بارداری شود. به دلیل افزایش حجم خونتان ممکن است رگ ها از زیر پوست مشخص شود و شاید خون دماغ شوید.

احساس بی حالی کاملا شایع است و به دلیل تغییرات هورمونی اتفاق می افتد چون قلب در بارداری سخت تر کار می کند و جنین هم فشاری روی رگ های خونی ایجاد می کند که احساس غش به مادر دست می دهد. بهتر است وعده های غذایی را کم بخورید تا قند خونتان متعادل شود و آرام بلند شوید تا سرگیجه نگیرید. بهتر است حرکات سریع انجام ندهید و آرام از صندلی بلند شوید و بنشینید. حرکات سریع باعث سرگیجه می شود. همچنین افزایش تعداد وعده ها باعث می شود کمتر مشکل سوزش سر دل در بارداری داشته باشید. در این هفته حرکت جنین قوی تر می شود البته انتظار حرکات مشخص و قوی نداشته باشید.

می توانید در هفته هجدهم بارداری یوگا و پیلاتس انجام بدهید هر دو باعث کش آمدن ستون فقرات می شود که گرفتگی ها را رفع می کند. گرفتگی ها دلیل اصلی کمر درد می باشند. به جای حرکاتی که روی کمر انجام می شود بهتر است حرکاتی برای تقویت ماهیچه های شکم انجام بدهید که کمر دردتان را هم بهتر می کند. برای جلوگیری از کمردرد در بارداری، وزن سنگین بلند نکنید، از تشک محکم استفاده کنید، در آب ورزش کنید، از همسرتان ماساژ بخواهید و اگر خیلی کمر درد داشتید به پزشک مراجعه کنید.

در هفته 18 بارداری ممکن است دل درد بیشتری داشته باشید که به دلایل مختلف مثل یبوست، یا کشیده شدن رحم باشد. سردرد هم شاید داشته باشید که همه این ها خطری برای جنین ندارد ولی در بعضی شرایط هم ممکن است به دلیل مشکلات جدی باشد. ا

اگر همراه دل درد خونریزی، لکه بینی، ترشحات غیر طبیعی واژن یا سوزش ادرار داشتید و همراه سردرد علائم تاری دید، دیدن نورهای عجیب، درد در قفسه سینه، تهوع و یا تورم صورت، دست، پا و زانو داشتید به پزشک مراجعه کنید.

جنین در هفته هجدهم بارداری اندازه کدو است. حدود 220 گرم وزن جنین در این هفته است و قدی بین 14 تا 18 سانتیمتر باید داشته باشد.

هنوز خیلی مانده تا جنین بیرون بیاید برای همین سرش به سمت سینه شماست و پاهایش پایین قرار دارد. جنین زمان‌های مشخصی بیدار است و در بیشتر ساعت ها خواب است. اما زمانی که بیدار است کاملا هوشیار و نسبت به صداها، ضربه‌ها و اتفاقات اطرافش واکنش نشان می دهد و جالب تر این است که در هفته 18هنگام خوابیدن حالت های مختلف و جالبی را به خودش می‌گیرد و ممکن است مثل یک بزرگسال به پهلو یا صاف بخوابد. از هفته‌ های قبل قطعات و ذرات مدفوع در روده های کوچک او شروع به شکل‌ گیری کرده و در این هفته نیز همچنان ادامه دارد.

هفته 18 بارداری و تشخیص جنسیت می تواند هیجان انگیزترین اتفاق باشد. سونوگرافی سه ماهه اول بارداری بین هفته 8-14 است و سونوگرافی سه ماهه دوم بارداری بین هفته 18-21 انجام می شود که به آن سونوگرافی تعیین جنسیت و سونوگرافی تعیین تاریخ زایمان هم می گویند. البته برای محاسبه تاریخ زایمان می توانید از ماشین حساب زایمان من ودکتر هم استفاده کنید. تعیین جنسیت در هفته 18 بارداری اگر جنین در پوزیشن مناسب باشد 95% درست است. سونوگرافی آنومالی هم ممکن است در این هفته انجام شود که تغییرات ظاهری و رشد جنین را نشان می دهد.

آرمایش های غربالگری سه ماهه دوم را هم می توانید از این هفته به بعد انجام بدهید. چند آزمایش خون و آزمایش غربالگری در هفته هجده، ممکن است پیشنهاد داده شود تا اختلالات ژنتیکی مثل سندروم داون، تریزومی 18 و اسپینا بیفیدا را مشخص کند. اگر در سونوگرافی این هفته شرایط جنین غیر طبیعی باشد به شما و همسر شما در مورد نگه داشتن جنین و یا سقط جنین راهنمایی داده می شود.

تغذیه مناسب در دوران بارداری می تواند به بهتر بودن وضعیت جنین از لحاظ سلامتی کمک کند. پس در طول این دوران از مصرف غذاهای سرشار از کلسیم (مثل شیرو ماست و پنیر کم چرب) که می تواند به محکم شدن استخوان های بدن شما و جنین کمک کند، سبزیجات تازه (کلم بروکلی و اسفناج برای جلوگیری از کم خونی )، پروتئین ها (گوشت گاو، سینه مرغ، ماهی، بادام و عدس)، غلات و حبوبات ( نان گندم و جو دو سر،برنج)، میوه هایی مثل (سیب، توت فرنگی و گلابی) غافل نشوید.

فست فود و غذای یخ زده نخورید. در خوردن غذاهای چرب و شیرینی جات زیاده روی نکنید.

ید کافی را می شود از طریق مصرف غذاهای دریایی دوبار در هفته یا با مصرف نمک یددار به بدن رساند. پزشک مقادیر کم ید را به خانم باردار تجویز می کند که مصرف آن باید تحت دستور پزشک انجام شود، چون ید اضافی می تواند باعث گواتر یا بزرگ شدن غده تیروئید جنین شود. می توانید از خوراکی هایی مثل میوه های خشک، ماست همراه با میوه تازه، اسموتی میوه، سالاد مرغ یا کره بادوم زمینی با تست استفاده کنید.

ماه پنجم

هفته نوزدهم بارداری

شما وارد هفته ۱۹ بارداری شدید، سونوگرافی تشخیص جنسیت را انجام دادید یا نه؟ اگر هفته پیش تنبلی کردید و نرفتید هنوز هم وقت دارید و دیر نشده است. فکر می کنید هفته نوزدهم بارداری جنین دختر همراه شماست یا هفته نوزدهم بارداری جنین پسر در رحم شما در حال رشد است؟!

سونوگرافی تعیین جنسیت در هفته چندم بارداری انجام می شود ؟

تعیین جنسیت جنین از پرهیجان ترین لحظات برای والدین و اطرافیان در طول بارداری می باشد . ولی باید در ابتدا گفت مادر نباید دچار استرس جنسیت جنین خود شود و سعی کنند همیشه آرام بوده و حس شکرگزاری داشته باشند تا اثر منفی بر خود و نوزاد نداشته باشد .

سونوگرافی تعیین جنسیت در هفته ۲۰ (در بعضی افراد در هفته های 18 و 19 ام هم انجام می‌شود) بارداری انجام می شود که شکل قلب۱۴۲ (ضربان قلب در یک دقیقه) و شکم ، صورت و پای نوزاد رانشان می دهد . در نهایت از روی شکل آلت تناسلی می توان پی به جنسیت جنین برد .
روشهای تعیین جنسیت جنین

دو روش در طول بارداری برای تعیین جنسیت وجود دارد :

مطالعات کروموزومی مانند آمینوسنتز
بررسی سونوگرافی : پزشک رادیولوژیست جنسیت جنین را مشاهده می کند .

احتمال خطا در سونوگرافی تعیین جنسیت چقدر است ؟

مهم ترین فاکتوری که در تعیین جنسیت جنین موثر می باشد سن بارداری (سن جنین و مادر )است . مثلا مادری که در سه ماهه اول بارداری ( هفته ۱۲ بارداری ) برای غربالگری مراجعه می کند ممکن است جنسیت جنین مشخص شود اما درصدی از خطای آن وجود دارد . هر چه از این زمان می گذرد درصد خطای سونوگرافی برای تشخیص جنسیت کمتر می شود . به صورت قاعده کلی تعیین جنسیت جنین در هفته ۱۶ به بعد تقریبا بدون خطا و دقیق انجام می شود .

در این زمان مادران برای غربالگری سه ماهه دوم بارداری مراجعه می کنند که بهترین زمان برای تعیین جنسیت جنین می باشد . البته فاکتورهای دیگری در این موضوع دخیل می باشد که شامل موارد ذیل است :

دقت و کیفیت تجهیزات و دستگاه سونوگرافی
نحوه نسشتن و وضعیت قرار گیری جنین به طور مثال اگر جنین در وضعیت بریج باشد یعنی سر نوزاد به سمت پایین و عمق لگن مادر باشد یا بند ناف جنین در قسمت سکس جنین قرار گرفته باشد یا اندام های جنین بر روی هم قرار گرفته باشند ، می توانند موانعی ایجاد کنند . البته با روش های جدیدی که امروزه وجود دارد می توان از این موانع گذشت.
وزن بالای و افزایش ضخامت چربی شکم مادر
تجربه و تبحر متخصص رادیولوژی : تجربه متخصص رادیولوژی هم در تعیین جنسیت و هم در سلامت جنین موثر باشد .

هفته نوزدهم بارداری سراسر هیجان برای جنین شماست. جنین در این هفته، به راحتی در داخل رحم شما حرکت می کند و لگد زدن هایش چند برابر شده! در این هفته جنین در مایع آمنیوتیک شناور است و همین باعث می شود از لگد و ضربه هاش لذت ببرد. برای اینکه حرکات جنین در هفته نوزدهم بارداری را بیشتر حس کنید و جنین پر انرژی تری داشته باشید، باید بیشتر حواستان به تغذیه باشد.

در هفته نوزدهم ممکن است این حالات را تجربه کنید: درد شکمی که به خاطر کش آمدن ماهیچه هاست. سرگیجه که به دلیل رشد رحم است که به روی رگ ها فشار وارد می کند و باعث می شود اکسیژن کمتری به مغز برسد. کم شدن آب بدن و گرسنگی هم می تواند عاملش باشد. گرفتگی پا که حرکات کششی زانوها و ماساژ می تواند کمک کند. درد پهلو هم ممکن است از حالات این هفته باشد. اگر درد پهلو اذیتتان کرد بالشت بین زانوهایتان بگذارید و بخوابید. این موضوع خیلی کمک می کند. ورم پا در بارداری هم ممکن است داشته باشید که به دلیل تحمل کردن وزن زیاد است، چون رباط ها در حال کش آمدن هستند.

دمای بدن شما زیاد شده است، از لباس های نازک استفاده کنید و نوشیدنی های طبیعی خنک بنوشید. گرفتگی عضلات رحم هم از نشانه هایی است که در هفته نوزدهم بارداری به سراغتان می آید. عضلات رحم شما حالت سفتی پیدا می کند و اگر دست روی شکمت بگذارید، به خوبی حس می کنید که عضله های رحم بخاطر انقباض شدید سفت شده است. این حالت معمولا 30 دقیقه طول می کشد و ممکن است هر 30 تا 50 دقیقه یکبار برای شما اتفاق بیفتد. این انقباضات به قوی شدن عضله رحم، گردش خون در جنین داخل رحم شما کمک و جنین شما را از صدمات و آسیب ها دور می کند.

ممکن است لکه های قهوه ای رنگی روی صورتتان ایجاد شود که به آن کلوآسما می گویند که به دلیل افزایش استروژن و ملاتونین است. برای جلوگیری بهتر است همیشه کرم ضدآفتاب استفاده کنید. شکم شما در این هفته بزرگتر شده و حرکات جنین را به صورت آهسته ممکن است حس کنید. اگر اضافه وزن شما بالاتر و یا پایین تر از نمودار بود با پزشک مشورت کنید.

جنین در هفته 19 بارداری اندازه انبه است. حدود 240 گرم وزن جنین در این هفته است و قدی حدود 15 سانتیمتر باید داشته باشد.

ماده پوشاننده محافظتی به نام ورنیکس جنین را خواهد پوشاند که چرب و سفید رنگ است و موقع تولد نوزاد هم دیده می شود مخصوصا اگر زودتر از موعد به دنیا آمده باشد. ورنیکس از خشکی و سخت شدن پوست به دلیل مایع آمنیوتیک جلوگیری می کند. این پوشش از لانگو، سلول های مرده پوست و چربی ترشح شده از غدد جنین تشکیل شده است.

پوزیشن جنین در این هفته به سمت بالا و قفسه سینه شما است و جنین در شکم شناور است. اولین موها روی سر جنین پدیدار می شود. دستگاه تناسلی پسر و دختر سریعا در حال رشد است. از این هفته به بعد کم کم پوست شفاف جنین از بین می رود و پیگمنت ها و تن رنگ پوست را تعیین می کند. ممکن است در هفته نوزدهم بارداری اولین حرکات جنین را حس کنید.

سونوگرافی در هفته 19 بارداری می تواند اسکن آنومالی باشد در سه ماهه دوم بارداری نیاز به آزمایش هایی مثل آزمایش ادرار، قند خون بارداری، معاینه فیزیکی و آزمایش های دیگر برای چکاپ ممکن است داشته باشید.

اگر یک بارداری عادی را تجربه می کنید و پزشکتان ممنوعیتی برایتان در نظر نگرفته است در هفته 19 بارداری به طور منظم ورزش کنید. فقط مراقب باشید حرکات ورزشی روی کمر، ورزش هایی که خطر ضربه دارند، پریدن و کارهایی مثل این را انجام ندهید.

در پاسخ به این سوال که در هفته 19 بارداری چی بخوریم؟ باید گفت که در دوران بارداری باید از تمام گروه های غذایی مصرف کنید. سبزیجات دارای برگ سبز، کلسیم، فیبر، فولات، آهن و ویتامین C ، گوشت قرمز، میوه های تازه، حبوبات وغلات را در برنامه غذایی روزانه خود قرار بدهید. “روی” هم یکی از مواد معدنی است که به ساخت‌ و ساز سلول‌ها کمک می‌کند و یکی از مواد اساسی در دوران بارداری است. “روی” در غذاهایی مثل شیر، گوشت، پنیر، تخم‌مرغ، ماست و احتمالا ویتامین‌ های دوران بارداری وجود دارد.

چربی یکی از مهمترین بخش‌های رشد کودک در طول هفته 19 بارداری است اما انتخاب درست آن اهمیت دارد. از موادی که چربی جامد درمحیط اتاق دارند مثل پنیر، کره، چربی گوشت‌ گاو استفاده کنید. گردو هم سرشار از اسید آلفا لینولنیک (ALA)، یکی دیگر از اسیدهای سالم چرب امگا 3 است که در طول دوره بارداری سعی کنید از گردو در کنار پنیر استفاده کنید.

در هفته نوزده بارداری، ممکن است ویار شما نسبت به غذاها بیشتر شده مثلا ویار ترشی و بستنی داشته باشید. مصرف به اندازه تا حد برطرف شدن ویار برای شما مشکلی ایجاد نمی کند. اما در خوردن بیش از حد آن زیاده روی نکنید. گوشت باید به خوبی پخته شود، یادتان باشد که خوردن گوشت خام ممکن است باعث عفونت در بدن شما شده و به شما و جنین آسیب وارد کند. از خوردن نوشابه، شیر غیر پاستوریزه و غذاهای چرب خودداری کنید. باید در طول بارداری زینک کافی مصرف کنید زینک کمک به هضم چربی، پروتئین و کربوهیدرات می کند. زینک را می توانید از شیر، پنیر و تخم مرغ، آجیل و گوشت قرمز بدست بیاورید.

از این هفته می توانید در کلاس های آمادگی زایمان ثبت نام کنید. این کلاس ها با هدف ترویج زایمان فیزیولوژیک تشکیل می شود. اما صرف نظر از نوع زایمان که انتخاب آن حق مادر است اگر امکان شرکت در کلاس های آمادگی زایمان را دارید حتما شرکت کنید. البته می توانید قبل از شروع هفته بیستم بارداری هم در این کلاس ها شرکت کنید اما عموما با شروع هفته بیست در آن شرکت می کنند.

ماه پنجم

هفته بیستم بارداری

خیلی زودتر از آنچه که فکر کنید زمان می گذرد، شما وارد بیستمین هفته از دوران بارداری شده اید. در این هفته، رشد کودک نسبت به قبل آهسته تر صورت می گیرد اما بیشتر از همیشه در حال حرکت است. جنسیت جنین هم مشخص شده و از این هفته به بعد بهترین زمان برای شروع خرید سیسمونی کوچولو است.

با به انتها رسیدن هفته بیست بارداری تقریبا نصف مسیر را رفته اید. الان دیگر می دانید هفته بیستم بارداری جنین دختر همراه خود دارید یا پسر.

سونوگرافی تعیین جنسیت در هفته چندم بارداری انجام می شود ؟

تعیین جنسیت جنین از پرهیجان ترین لحظات برای والدین و اطرافیان در طول بارداری می باشد . ولی باید در ابتدا گفت مادر نباید دچار استرس جنسیت جنین خود شود و سعی کنند همیشه آرام بوده و حس شکرگزاری داشته باشند تا اثر منفی بر خود و نوزاد نداشته باشد .

سونوگرافی تعیین جنسیت در هفته 20 بارداری انجام می شود که شکل قلب۱۴۲ (ضربان قلب در یک دقیقه) و شکم ، صورت و پای نوزاد رانشان می دهد . در نهایت از روی شکل آلت تناسلی می توان پی به جنسیت جنین برد .

روشهای تعیین جنسیت جنین

دو روش در طول بارداری برای تعیین جنسیت وجود دارد :

 1. مطالعات کروموزومی مانند آمینوسنتز
 2. بررسی سونوگرافی : پزشک رادیولوژیست جنسیت جنین را مشاهده می کند .

احتمال خطا در سونوگرافی تعیین جنسیت چقدر است ؟

مهم ترین فاکتوری که در تعیین جنسیت جنین موثر می باشد سن بارداری (سن جنین و مادر )است . مثلا مادری که در سه ماهه اول بارداری ( هفته ۱۲ بارداری ) برای غربالگری مراجعه می کند ممکن است جنسیت جنین مشخص شود اما درصدی از خطای آن وجود دارد . هر چه از این زمان می گذرد درصد خطای سونوگرافی برای تشخیص جنسیت کمتر می شود . به صورت قاعده کلی تعیین جنسیت جنین در هفته ۱۶ به بعد تقریبا بدون خطا و دقیق انجام می شود .

در این زمان مادران برای غربالگری سه ماهه دوم بارداری مراجعه می کنند که بهترین زمان برای تعیین جنسیت جنین می باشد . البته فاکتورهای دیگری در این موضوع دخیل می باشد که شامل موارد ذیل است :

 • دقت و کیفیت تجهیزات و دستگاه سونوگرافی
 • نحوه نسشتن و وضعیت قرار گیری جنین به طور مثال اگر جنین در وضعیت بریج باشد یعنی سر نوزاد به سمت پایین و عمق لگن مادر باشد یا بند ناف جنین در قسمت سکس جنین قرار گرفته باشد یا اندام های جنین بر روی هم قرار گرفته باشند ، می توانند موانعی ایجاد کنند . البته با روش های جدیدی که امروزه وجود دارد می توان از این موانع گذشت.
 • وزن بالای و افزایش ضخامت چربی شکم مادر
 • تجربه و تبحر متخصص رادیولوژی : تجربه متخصص رادیولوژی هم در تعیین جنسیت و هم در سلامت جنین موثر باشد .

معمولا در این هفته مادران انرژی و میل جنسی بالایی دارند اما ممکن است بعضی علائم آزاردهنده هم داشته باشید. مثل ترشحات واژن که تا زمان زایمان زیاد می شود تا مانع ورود باکتری به واژن شود. اما اگر ترشحات سبز، زرد و یا بوی بد داشت به پزشک مراجعه کنید. (بیشتر بدانید: ترشحات واژن در بارداری) ممکن است مثل هفته های پیش گرفتگی پا داشته باشید و مثل قبل توصیه ما خوردن مایعات زیاد و ورزش کردن است. علائمی مثل تنگی نفس، خروپف، فراموشی و کمر درد در هفته بیستم بارداری هم ممکن است داشته باشید.

معمولا در سه ماهه دوم بارداری مادران انرژی بالایی دارند و میل جنسی آن ها هم افزایش پیدا می کند. البته آن هایی که استرس زیاد دارند ممکن است این استرس، میل جنسی شان را تحت تاثیر قرار دهد. زوج های زیادی هستند (هم پدر و هم مادر) که به خاطر نگرانی هایی که دارند ممکن است در طول بارداری تمایلی به برقراری رابطه جنسی نداشته باشند. اما اگر از آن دسته افراد نیستید از افزایش انرژی و میل جنسی لذت ببرید چون سه ماهه سوم بارداری باز ممکن است خستتان کند!!

از هفته 20 بارداری به بعد پزشک با هر بار ویزیت از استخوان لگن تا بالای رحم را اندازه می گیرد و این اندازه به سانتی متر باید مثل هفته بارداریتان باشد (با یک یا دو سانت اختلاف) یعنی مثلا در هفته بیستم این اندازه باید بین 18-22 سانتی متر باشد و هر هفته یک سانتی متر بیشتر شود.  عدد بالا و پایین نشان دهنده مشکلاتی مثل دیابت، مشکلات رشد و یا جنین بریچ است (طرز قرار گرفتن جنین در هفته 20 بر اندازه شکم تاثیرگذار است)، اما تشخیص صد در صد نیست و نیاز به آزمایش بیشتر دارد.

جنین در هفته 20 بارداری اندازه سیب زمینی است .حدود 320 گرم وزن جنین در این هفته است و قدی حدود 21.5 سانتیمتر باید داشته باشد.

جنین تقریبا کامل فرم گرفته و از این به بعد فقط رشد می کند و بزرگ می شود. جنین در این هفته مقدار بیشتری مایع آمنیوتیک می بلعد. مغز جنین سریع در حال رشد است و می تواند به انواع صداها پاسخ بدهد. ریتم خواب جنین برنامه گرفته و صدا می تواند او را بیدار کند. پوست جنین که  شفاف بود، الان لایه هایی رویش فرم گرفته است. حرکت جنین از هفته های قبل بیشتر مشخص می باشد.

در سونوگرافی هفته 20 بارداری جفت معاینه می شود، جفت پایین در این مرحله تشخیص داده می شود اما لازم نیست نگرانش باشید چون با رشد رحم کم کم بالا می رود.

در ورزش اگر حرکتی درد داشت آن را انجام ندهید. حرکات عجیب غریب را هم حتی اگر درد نداشتند انجام ندهید. شل شدن رباط ها باعث می شود که راحت صدمه ببینید بهتر است که در ورزش عضلاتتان را زیاد کش ندهید و اگر درد داشتید حرکت را ادامه ندهید. اگر شاغل هستید و ساعات زیادی را در محل کار می نشینید بهتر است هر چند وقت یک بار پاهایتان را کش بدید و انگشتتان را تکان بدهید تا خون بهتر جریان پیدا کند.

 • می توانید از شکم بند استفاده کنید.
 • کفش پاشنه بلند نپوشید و کفش راحت پایتان کنید.
 • وعده های کوچیک و سالم بخورید.
 • استرس خیلی بالا می تواند باعث زایمان زودرس یا کمبود خون در جنین شود. برای محافظت از خود و جنینتان از افراد و شرایط استرس آور دور شوید. برای کاهش استرس، خواب کافی داشته باشید، خوب غذا بخورید، بطور منظم ورزش کنید و وقت کافی با دوست و خانواده بگذرانید.
 • در صورت سردرد، سرگیجه شدید و تاری دید سریعا به پزشک مراجعه کنید.
 • اگر میزان تهوع در بارداریتان به حدی زیاد است که نمی توانید جلوی آن را بگیرید، باید فورا به پزشک مراجعه کنید.

در کل دوران بارداری آهن مصرف کنید. این ماده در تولید هموگلوبین که بخشی از گلبول های قرمز خون هستند، نقش مهمی دارد. آهن به رشد جنین و جفت، همچنین افزایش حجم خون شما کمک می کند. غذاهای سرشار از آهن مثل اسفناج، گوشت قرمز، ماهی، مرغ، تخم مرغ، عدس و حبوبات را در برنامه غذایی خود قرار بدهید. هشت نوع ویتامین “B” هم در رژیم غذایی در هفته بیستم بارداری باید گنجانده شود. مثل اسیدفولیک در بارداری، که مانع از نقص در لوله عصبی جنین می شود. ویتامین B12 به نام “کبالامین”، ماده غذایی است که می‌تواند در ابتلا به کم‌ خونی دخیل باشد، پس از رژیم‌ های غذایی استفاده کنید که شامل B12 مثل برشتوک‌ های آماده صبحانه باشد.

سعی کنید از تمام گروهای غذایی و کمی از مغزهای خام و بدون نمک مانند گردو، پسته یا بادام استفاده کنید. بهتر است همیشه و همه جا کمی از آن همراهتان داشته باشید. خوردن لبنیات و میوه ها را در طول روز فراموش نکنید و در پایان شب برای بهتر خوابیدن حتما یک لیوان شیر مصرف کنید.