پرش لینک ها

هفته های اول تا چهارم بارداری

هفته اول

هفته دوم

هفته سوم

هفته چهارم

ماه اول

هفته اول بارداری

احتمالا فکر می کنید که در هفته اول بارداری شما باردار هستید ولی در واقع حدس شما اشتباه است. چرا؟

بهتر است مطلب زیر را بخوانید!

اگر سوالتان این است که در هفته اول بارداری از کجا بفهمیم بارداریم، باید بگوییم که این هفته در واقع شما باردار نیستید! تعجب برانگیز است ولی چون برای محاسبه سن بارداری از تاریخ اولین روز آخرین قاعدگی استفاده می شود، شروع این روز را به عنوان هفته اول بارداری به حساب می آورند.

علت هم این است که تعیین روز تخمک گذاری (مخصوصا برای کسانی که قاعدگی نامنظم دارند) و لقاح خیلی سخت است و محاسبه سن بارداری با استفاده از روز لقاح با روش طبیعی هم تقریبا انجام نشدنی است.

پس هفته اول بارداری یعنی شما پریود هستید، بارداری هنوز اتفاق نیفتاده است و تا دو سه هفته دیگر هم لقاح انجام نمی شود. روز لقاح بستگی به سیکل قاعدگی شما دارد.

وقتی شما پریود می شوید، بدن خودش را برای بارداری احتمالی ماه بعد آماده می کند. تغییرات هورمونی داخل بدن باعث تخمک گذاری و در نهایت لقاح و بارداری می شود، برای همین سن بارداری را از روز اول شروع آخرین پریود حساب می کنند.

اگر شما تست بارداری انجام دادید و مثبت بود ضمن تبریک باید بگیم که بهتر است مطلب هفته ۴ بارداری را بخوانید چون احتمالا در هفته ۴ هستید.

چون شما باردار نیستید هر علامتی که داشته باشید درواقع علامت پریود شما محسوب می شود که ۳ تا ۷ روز می تواند طول بکشد مثل:

 • خونریزی واژینال
 • درد زیر شکم
 • نفخ
 • تغییرات خلق و خو
 • سردرد

در این هفته بافت آندومتر رحم ضخیم شده و چون بارداری اتفاق نیفتاده است تخمکی که ماه پیش آزاد شده فرو می ریزد، سپس رحم کم کم آماده می شود تا دیواره ی جدیدی را ایجاد کند، این دیواره تخمک لقاح یافته را در خودش نگه می دارد تا رشد کند و به جنین تبدیل شود.

چند نکته جالب درباره تخمک:

تخمک انسان بزرگترین سلول بدن است! معمولا تخمدان در حدود روز ۱۰ تا ۱۹ قاعدگی تخمکی را آزاد می کند که تخمک ۱۲ تا ۲۴ ساعت بعد می تواند با اسپرم لقاح کند پس نزدیکی قبل از روز تخمک گذاری بهتر است، چون اسپرم تا ۶ روز (حدودا) می تواند در بدن زنده بماند.

علائم بارداری سریع نشان داده نمی شوند و اولین علامت بارداری معمولا تاخیر پریود است.( علائم اولیه بارداری) اما برخی خانم ها یک هفته بعد از لقاح علائمی مثل حساسیت سینه، تهوع، خستگی و تکرر ادرار را دارند.

کارهایی که باید در این هفته انجام دهید:

در واقع چون هفته اول بارداری شما باردار نیستید بهتر است از وقتی که تصمیم به اقدام به بارداری کردید کارهای زیر را انجام بدهید، هرچه زودتر شروع کنید بهتر است:

 • عادت های بد مثل کشیدن سیگار، مصرف الکل و کافئین را ترک کنید.
 • مکمل های مورد نیاز را مصرف کنید.
 • روزهای تخمک گذاریتان را بشناسید.
 • بهتر است داروهای غیرضروری که ممکن است اثراتی را داشته باشند مصرف نکنید.
 • رژیم غذایی مناسب داشته باشید و آب زیاد بخورید.
 • استرس را کم کنید.
 • ورزش کنید.

ممکن است پزشک برای آزمایشات قبل بارداری، مشاهده فولیکول ها و ضخامت دیواره رحم، بررسی وجود میوم و فیبروم برای شما سونوگرافی تجویز کند تا در صورت وجود مشکل، اقدامات لازم انجام شود. سونوگرافی در این هفته همان آزمایشات و چکاپ های قبل بارداری محسوب می شود.

معمولا در دوران پریود تخمک گذاری اتفاق نمی افتد و دوران تخمک گذاری حدود روز ۱۴ قاعدگی است، اما اسپرم به مدت ۶ روز (حدودا) در بدن زنده می ماند. پس رابطه جنسی چند روز قبل از روز تخمک گذاری هم احتمال بارداری را به همراه دارد. وقتی تصمیم به اقدام به بارداری گرفتید از لوبریکانت استفاده نکنید چون بعضی از آن ها ph واژن را تغییر می دهند و باعث کشته شدن اسپرم ها می شوند.

ماه اول

هفته ی دوم بارداری

تصورتان این است که در هفته دوم، باردار هستید؟ ممکن است اینطور نباشد! چرا؟! جوابتان را در ادامه مطلب میگیرید…
در این هفته شما علائم تخمک گذاری مانند ترشحات بی رنگ، درد سینه، درد لگن و افزایش میل جنسی را خواهید داشت.

احتمالا شما فکر می کنید که تو هفته دوم بارداری، باردار هستید اما باید بگم که تصور اشتباهی است! چون سن بارداری براساس تاریخ آخرین پریود محاسبه می شود و اولین روز آخرین پریود شما شروع هفته اول بارداری است، پس هنوز در هفته اول و دوم بارداری واقعا باردار نیستید!!! شاید این موضوع کمی برای شما عجیب به نظر بیاید ولی این روش آسان ترین روش محاسبه تاریخ زایمان و سن بارداری است.

اگر فکر می کنید لقاح شما هفته های قبل بوده پس احتمالا شما هفته 4 یا 5 بارداری هستید!

احتمال بارداری در روزهای تخمک گذاری زیاد می شود اگر سیکل قاعدگی 28 روزه دارید احتمالا روز 15ام، روز تخمک گذاری شما است برای همین بهتر است هم دو روز قبل از تخمک گذاری و هم در خود روز تخمک گذاری رابطه جنسی داشته باشید. اما خب چه کسی پریود دقیق و منظم دارد؟! چون خیلی از خانم ها پریود نامنظم دارند بهتر است از روش های دیگری برای پیدا کردن روز تخمک گذاری استفاده کنند.

علائم هفته 2 بارداری همان علائم تخمک گذاری است که برای باردار شدن باید به آن توجه کرد:

ترشحات سفیده تخم مرغ مانند واژن که به دلیل چسبناک، شفاف و نازک شدن مخاط دهانه رحم به وجود می آید که ورود اسپرم و حرکت آن به سمت تخمک را آسان می کند. تغییرات هورمونی باعث می شود که بوهای مختلف را شدیدتر احساس کنید. در زمان آزاد شدن تخمک ممکن است دردی را در ناحیه لگن احساس کنید. وقتی فولیکول اطراف تخمک پاره می شود ممکن است شما دچار لکه بینی شوید اما اگر خونریزی داشتید بهتر است به پزشک مراجعه کنید. اگر به طور روتین سرویکس را معاینه کنید می توانید فرق آن را بفهمید. در دوران تخمک گذاری دهانه رحم بالاتر، نرم تر و باز تر می شود. معمولا روز قبل از تخمک گذاری دمای بدن اندکی بالا می رود اما محسوس نیست و شما باید طی چند روز دمای بدن را اندازه بگیرید تا تغییرات آن را بفهمید.

استفاده از کیت های تخمک گذاری برای پیدا کردن روز تخمک گذاری توصیه می شود احتمالا اواخر هفته دوم بارداری زمان تخمک گذاریتان است. در لقاح، کروموزوم ها سریع با هم ترکیب می شوند و ژن ها را به وجود می آورند و از همان اول جنسیت جنین مشخص می شود.

اگر در این هفته تخمک گذاری داشته باشید و لقاح انجام شود سریع علائم بارداری را پیدا نمی کنید و تا وقتی که هورمون های بارداری در بدن آزاد نشود، نمی شود از وجود بارداری مطمئن شد. ( یعنی تا هفته 4 بارداری ) برخی خانم ها قبل از هفته 4 بارداری هم علائمی مثل تکرر ادرار، حساسیت سینه، خستگی، حالت تهوع، نفخ و لکه بینی را تجربه می کنند.

معمولا در هفته دوم بارداری سونوگرافی انجام نمی شود اما ممکن است پزشک برای مشاهده ضخامت آندومتر و یا اندازه فولیکول ها برای شما سونوگرافی تجویز کند.

حتی قبل از این که باردار شوید و لقاح انجام شود شما می توانید روش و سبک زندگیتان را تغییر بدهید و بهتر است در این هفته کارهای زیر را انجام بدهید:

 • سیکل قاعدگی را دنبال کنید. اپلیکیشنی مثل من و دکتر می تواند اطلاعات مفیدی را درباره سیکل قاعدگی و روز تخمک گذاری به شما بدهد.
 • از کیت تخمک گذاری استفاده کنید. این کیت ها با اندازه گیری هورمون ها تخمک گذاری را اعلام می کنند.
 • در صورت نیاز ویتامین های لازم را مصرف کنید.
 • سبک زندگی سالمی را شروع کنید که شامل ورزش کردن و رژیم غذایی مناسب است.

بهتراست در روزهای نزدیک تخمک گذاری رابطه جنسی داشته باشید تخمک حدود 12 تا 24 ساعت در بدن زنده می ماند پس رابطه جنسی قبل از تخمک گذاری می تواند باعث راحت تر رسیدن اسپرم به تخمک بشود. اسپرم ها حدود 5- 6 روز می توانند در بدن زنده بمانند پس رابطه جنسی منظم در هفته 2 بارداری می تواند شانس بارداری را زیاد کند. بعد از هر رابطه جنسی میلیون ها اسپرم وارد رحم می شوند که فقط هزار تا از لوله فالوپ رد میشوند تا به تخمک برسند.

ماه اول

هفته ی سوم بارداری

وارد هفته سوم بارداری شدید و می شود گفت که باردار هستید. بهتر است از همین الان اقدامات لازم برای بارداری را شروع کنید، مثل ورزش و تغذیه مناسب.

هفته پیش احتمالا اسپرم با تخمک لقاح پیدا کرده و شما باردار شدید اما هفته سوم بارداری هنوز برای تایید بارداری خیلی زود است!!! روز دقیق لقاح هیچ وقت مشخص نیست و فقط به صورت حدس و گمان میشود تاریخش را گفت.در این هفته می توانید رابطه جنسی داشته باشید که هیچ گونه مشکلی را ایجاد نمی کند.

در هفته سوم بارداری هنوز علائمی به وجود نیامده چون هورمون های بارداری باعث علائم بارداری می شوند که میزان آن ها در این هفته به حدی نیست که بتوانند علائم را ایجاد کنند، اما با این حال بعضی خانم ها علائم یک هفته بعد از لقاح را دارند مثل: لکه بینی، که ممکن است به دلیل لانه گزینی تخمک در رحم باشد، تهوع که به دلیل افزایش میزان هورمون hcg است. (اگر در هفته 3 این علامت را داشتید احتمالا سن بارداری را اشتباه حساب کردید و یا دوقلو باردار هستید.)

محاسبه سن بارداری از طریق ماشین حساب بارداری من و دکتر

سینه شما حساس تر و نوک سینه تیره تر می شود و در آخر هم اگر سیکل قاعدگی شما کمتر از 28 روز باشد ممکن است تا آخر هفته 3 شما پریود نشوید. ممکنه شما علائمی رو تجربه کنید اما بزرگ شدن شکم جزئی از آن علائم نیست و معمولا تا هفته 12 بارداری، شکم شما مشخص نمی شود پس فعلا تا بزرگ شدن شکمتان وقت دارید.

قبل از این که شروع به غذا خوردن برای دو نفر کنید بهتر است با پزشکتان مشورت کنید چون در سه ماهه اول پزشکان توصیه می کنند که حدود 2 کیلو وزن اضافه کنید

سونوگرافی، بارداری را در هفته سوم مشخص نمی کند و سلول تخم در این هفته از دانه نمک هم کوچکتر است. سلول تخم در این هفته از لوله فالوپ حرکت می کند و به سمت رحم میرود، در عین حال هم در حال تقسیم شدن است و هزاران سلول را در این هفته و هفته های بعد به وجود می آورد.

 • در این هفته فولیک اسید را شروع کنید و تا هفته 12 بارداری ادامه بدید البته بهتر است قبل از آن با پزشکتان مشورت کنید. ( فولیک اسید در بارداری )
 • رژیم غذایی مناسبی داشته باشید و انواع مواد غذایی را مصرف کنید.
 • عادت های بد را ترک کنید، مثل سیگار، الکل و کافئین.

ماه اول

هفته ی چهارم بارداری

هفته چهارم بارداری برای شما شروع تازه ای است، از الان به بعد تغییرات را حس می کنید و احساس مادر بودن بیشتر به سراغت می آید. در این هفته می توانید با خیال راحت به جواب تست بارداریتان اعتماد کنید.

تبریک می گم در این هفته شما دیگه باردارید و احتمالا تست بارداری را هم انجام دادید و جواب مثبت را گرفتید! بهتر است برای اطمینان، تست بارداری را دوباره تکرار کنید.

در هفته چهارم بارداری ممکنه احساسات متفاوتی را تجربه کنید مثل نگرانی، خوشحالی، استرس و هیجان که همه این ها طبیعی است! شاید هنوز هم علائم بارداری را حس نکرده باشید برای همین احساس متفاوتی نمی کنید. حتما این خبر خوب را با همسرتان شریک شوید اما شاید دلتان نخواهد فعلا به همه بگویید و این تصمیم کاملا به عهده خودتان است و بهتر است که فعلا نگرانش نباشید. وقت آن رسیده که با پزشک تماس بگیرید تا بارداریتان را با آزمایش خون تایید کند. رابطه جنسی در هفته 4 مثل هفته های دیگر مانعی ندارد می توانید از کاندوم هم استفاده نکنید چون دوباره که باردار نمی شوید!!!

تست های بارداری خانگی یا بی بی چک را حدود 10 روز بعد از تاخیر پریود می توانید استفاده کنید. این تست ها با اندازه گیری میزان هورمون hcg، بارداری را تایید یا رد می کند. بی بی چک را از داروخانه ها می توانید تهیه کنید و راهنمای استفاده از آن هم روی جعبه زده شده است. روی قسمت علامت زده شده ادرار کنید و جواب را بعد از 5 دقیقه بخوانید. اگر دو خط بود یعنی شما باردارید و اگر یک خط بود، بارداری رد میشود. بهتر است بی بی چک را در زمان مناسب استفاده کنید تا احتمال خطای کمی داشته باشد.

هورمون های بارداری، که در تست های بارداری حاملگی را مشخص می کنند باعث به وجود آمدن علائم بارداری می شوند اما میزان این هورمون ها سریع افزایش پیدا نمی کند برای همین ممکن است که علائمی را در این هفته تجربه نکنید. علائم ممکن، در هفته 4 بارداری شامل: نفخ، خستگی و حساسیت سینه است. ممکن است به دلیل لانه گزینی درد خفیف شکم و لکه بینی داشته باشید که کاملا طبیعی است اما اگر خونریزی یا درد شدید داشتید بهتر است به پزشک مراجعه کنید. به دلیل تغییرات هورمونی یا استرس خلق و خو شما تغییر پیدا می کند و معمولا از هفته 4 تا 9 بارداری تهوع صبحگاهی ایجاد می شود که بعد از سه ماهه اول بارداری از بین می رود.

سوال خیلی از مادران این است که در هفته چهارم بارداری چه اتفاقی در بدن ما می افتد و جنین در هفته چهارم در کجا قرار دارد؟ در این هفته جنین شما میکروسکوپی است و اندازه دانه خشخاش است. درواقع این هفته یک توپ پر از سلول است که در حال تقسیم شدن و رشد است و به آن بلاستوسیت می گویند.

در این هفته توپ سلولی به دو قسمت تقسیم می شود تا رویان و جفت را به وجود بیاورد. یعنی درواقع بخش خارجی توپ سلولی با رگ های خونی متصل می شود و جفت را به وجود می آورد و بخش داخلی هم به سه قسمت تقسیم می شود:

 1. لایه داخلی که ریه، دستگاه گوارش و مثانه رو به وجود می آورد.
 2. لایه وسطی که رگ خونی، قلب، استخوان و ماهیچه ها را به وجود می آورد.
 3. لایه خارجی که مغز، دستگاه عصبی، ناخن و پوست رو به وجود می آورد.

رویان ابتدا مواد غذایی خودش را از کیسه زرده به دست می آورد تا وقتی که جفت به وجود بیاید و سپس تغذیه آن از طریق جفت خواهد بود. در این هفته اجزای صورت جنین شروع به شکل گیری می کنند. گلبول های قرمز جنین در این هفته شکل می گیرند و گردش خون هم شروع می شود.

در هفته 4 بارداری جنین شما به شکل یک نقطه مشخص است که به آن ساک بارداری می گویند. هفته پیش لقاح مهم بود و این هفته لانه گزینی اهمیت دارد. در این فاز رویان در حال رشد، سعی می کند تا در دیواره رحم لانه گزینی کند.

در هفته 4 بارداری رژیم غذایی درستی داشته باشید و آب فراوان بخورید و سعی کنید استرس زیاد نداشته باشید. جنین شما در حال رشد است در صورت نیاز مکمل های بارداری را شروع کنید به خصوص فولیک اسید چون از ناهنجاری های تولد جلوگیری می کند.

معمولا در هفته 4 بارداری سونوگرافی انجام نمی شود و برای چند هفته بعد تجویز می شود. اگر که سابقه بیماری و یا پیچیدگی در بارداری های قبلی نداشتید نیاز به مراجعه به پزشک در هفته 4 بارداری ندارید اما در صورت سابقه بیماری و یا پیچیدگی های قبلی بهتر است که به پزشک مراجعه کنید.

بهتر است که از این هفته روتین ورزشتان را شروع کنید چون ورزش هم باعث بارداری راحت تر و کم شدن علائم بارداری مثل یبوست و کمر درد میشود و هم باعث می شود بعد از زایمان راحت تر به وزن دلخواهتان برگردید. علاوه بر فواید فیزیکی از نظر روحی هم باعث تقویت روحیه شما می شود. (اهمیت ورزش در بارداری)

در صورت لکه بینی، خونریزی و درد شدید شکم در هفته چهارم بارداری با پزشک تماس بگیرید.

رژیم غذایی مناسب در بارداری رژیمی است که همه انواع غذاها را داشته باشد و وعده های روزانه شما باید هر 4 گروه اصلی را داشته باشد مثل: لبنیات، پروتئین، میوه، سبزیجات و غلات. خیلی از خانم ها کمبود ید دارند، ید برای رشد مغز جنین لازم است و منبع آن هم غذاهای دریایی و لبنیات است.

برعکس حرف های رایج که گفته می شود باید اندازه دو نفر غذا بخورید شما در 3 ماه اول نیاز به کالری اضافه ندارید اما از سه ماهه دوم به بعد باید روزانه حدود 300 کالری، به کالری دریافتی اضافه کنید.

این سوال خیلی شایع در هفته های اول بارداری است. اگر قبل از این که بدانید باردارید الکل مصرف کردید بهتر است با پزشکتان راجع به آن صحبت کنید اما در کل نگران نباشید چون خطر این موضوع کم است مگر این که روزانه و به مقدار زیاد مصرف کرده باشید. از این به بعد مصرف الکل و سیگار را کنار بذارید.