پرش لینک ها

هفته های بیست و نهم تا سی و دوم بارداری

هفته بیست و نهم

هفته سی ام

هفته سی و یکم

هفته سی و دوم

ماه هشتم

هفته بیست و نهم بارداری

در هفته بیست و نهم بارداری دست و پا زدن های کودک عزیز شما بیشتر شده و شما می توانید حرکات جنین را به خوبی حس کنید. به حرکت های جنین در این دوره باید اهمیت داد. اگر در هفته ۲۹ بارداری متوجه شدید که ;کودک حرکت نمی کند باید به پزشک مراجعه کنید.

حرکت جنین زیاد شده و به سیستم گوارشیتان فشار وارد می کند که نتایجی مثل هموروئید، لگن درد، تکرر ادرار را خواهد داشت. سردرد ممکن است به خاطر کم خوابی یا قند خون پایین باشد پس وعده ها را منظم مصرف کنید. پوست کشیده وحساس تر می شود بهتر است کرم استفاده کنید و آب زیاد بخورید. به دلیل حمل وزن اضافی، ممکن است درد پا و لگن داشته باشید و بسته به پوزیشن جنین، فشار به لگن وارد می شود. رباط ها برای آماده کردن بدن برای زایمان نرم تر می شوند و فشار و درد را زیاد می کنند. جنین روی سیستم گوارشی فشار وارد می کند که باعث هموروئید می شود پس بهتر است از یبوست جلوگیری کنید و فیبر و آب زیاد بخورید.

اگر مشکل خوابیدن داشتید کم کردن کافئین دریافتی و ورزش ملایم کمکتان می کند. به دلیل وزن زیاد رحم، فشاری روی مثانه وارد می شود و تکرر ادرار خواهی داشت. اندازه شکم در هفته 29 بارداری بزرگ است و ممکن است گاهی اوقات سخت و سفت شود. فاندال هایت یا همان ارتفاع رحم معمولا بین 26 تا 35 سانتی متر می باشد.

جنین در هفته 29 بارداری اندازه کلم است. حدود 1 کیلو و 300 وزن جنین در این هفته است و قدی حدود 40 سانتیمتر باید داشته باشد.

سر جنین در حال رشد است و رشد سریع مغز هم ادامه دارد. جنین شروع به تنظیم دمای بدنش می کند. ریه های جنین در حال تکامل هستند. مغز استخوان در حال ساختن گلبول های قرمزه است. اگر در هفته 29 بارداری سونوگرافی انجام دادید می بینید که چربی زیر پوست جنین ذخیره شده و لایه ای اطراف جنین را می پوشاند.

در این هفته لازم نیست به پزشک مراجعه کنید ولی ممکن است در صورت نیاز، پزشک سونوگرافی انجام دهد. پوزیشن جنین در هفته 29 بارداری معمولا عمودی است و سرش به سمت پایین سرویکس قرار دارد اما اگر جنین بریچ بود هنوز وقت برای چرخیدن هست.

رابطه جنسی یک قسمت مهم از بارداری است مگر این که پزشک آن را برای شما منع کرده باشد. افزایش جریان خون به ناحیه لگنی باعث افزایش حساسیت و میل جنسی می شود. اما شاید هم مثل بعضی خانم ها میل جنسیتان کم شود. بهتر است که برای نزدیکی در بارداری از پوزیشنی استفاده کنید که راحت تر باشد

  • ورزش کگل در خانه انجام بدهید. این روزش برای تقویت ماهیچه های لگن و آمادگی آن برای زایمان لازم است.
  • آب زیاد بخورید، آب بدن نباید در بارداری کم شود.
  • به عنوان یک مادر حامله وقتی که وارد هفته بیست و نهم بارداری خود شدید، موقع گرسنگی از خوردن مواد غذایی دریغ نکنید، شما نیاز به کالری اضافی برای سرپا نگه داشتن خود و حرکت جنین در رحمتان دارید.
  • احساس درد حاملگی امری طبیعی در همه مادران باردار است، اما فاصله بین این دردها بسیار مهم است.
  • در طول دوران بارداری ذهن را آرام و بدون استرس نگه دارید، چون زمانی که ذهن شما آرام و سالم باشد بارداری شما و روند رشد فرزندتان هم در آرامش و سلامت کامل خواهد بود.

سوال مهم این است که در هفته 26 بارداری چه بخوریم؟ در این هفته، با رشد کودک ممکن است شما بیشتر احساس گرسنگی داشته باشید، سعی کنید رژیم غذایی سالم و مناسب داشته باشید.

کلسیم جذب استخوان جنین می شود و برای اعصاب، ماهیچه، دندان و قلب جنین هم لازم است. اگر کلسیم به اندازه کافی نخورید جنین آن را از استخوان های شما جذب می کند و باعث پایین آمدن وزنش موقع تولد می شود. شیر، سویا، ساردین، بروکلی می تواند منبع کلسیم باشد.

ماه هشتم

هفته سی ام بارداری

از هفته سی ام بارداری به بعد باید کم کم آماده ی زایمان شوید. در هفته ۳۰ بارداری شکم شما آنقدر بزرگ شده که ممکن است روی طرز راه رفتن شما تاثیر بگذارد. کفش راحت بپوشید و سوتین ورزشی ببندید.

ممکن است خواب های عجیب ببینید اما اگر در ابتدا بتوانید بخوابید!!! این موضوع ممکن است به دلیل هورمون ها و یا اضطراب باشد. به غذاهایی که می خورید دقت کنید و غذای چرب، تند و اسیدی نخورید به خصوص قبل خواب تا سوزش سر دل نگیرید. پاهایتان را هر چند وقت یک بار بالا بگیرید. ورم شدید و ناگهانی را بهتر است به پزشک اطلاع بدید ممکن است به خاطر ورم سایز کفشتان هم عوض شود. به خاطر حمل وزن اضافه ممکن است درد پا، کمر و لگن داشته باشید. در این هفته به دلیل بالا و پایین شدن هورمون ها افسردگی در بارداری هم شایع است.

ممکن است بعضی وقت ها حس کنید شکمتان سفت شده که این موضوع برای انقباضات براکستون هیکس است که معمولا بعد از ورزش یا رابطه جنسی و یا وقتی خسته هستید و آب بدنتان کم است ایجاد می شوند. بهتر است در این مواقع بشینید و یا پوزیشنتان را عوض کنید. اگر انقباضات کم نشد و یا بیشتر از 4 انقباض در ساعت داشتید به پزشک مراجعه کنید. فاندال هایت یا ارتفاع رحم در هفته 30 بارداری بین 28 تا 32 سانتی متر است. نگران وزن اضافه نباشید، 9 ماه طول کشید تا وزن را اضافه کنید حداقل همان مقدار هم طول می کشد تا کم شودرحم تا زیر قفسه سینه بزرگ شده و ممکن است تعادلتان را به راحتی از دست بدهید.

جنین در هفته 30 بارداری اندازه بروکلی است.حدود 1 کیلو و 100 تا 1 کیلو و 400 وزن جنین در این هفته است و قدی حدود 43 سانتیمتر باید داشته باشد.

مغز جنین چین دار تر شده و جنین آنقدر قوی است که می تواند انگشتش را بگیرد و موقع تولد از این مهارت استفاده کند. جنین فرق تاریکی و نور را می داند. شنوایی جنین بهتر شده و می تواند به صداها پاسخ دهد. اگر بارداری بی خطری داشتید احتمالا در این هفته سونوگرافی ندارید اما اگر سونوگرافی هفته 30 بارداری انجام دادید می بینید که پوست کوچولوتان صاف تر شده. جنین ممکن است هنوز در پوزیشن سفالیک قرار نگرفته باشد اما هنوز جا برای چرخیدن هست.

در هفته 30 بارداری، ریه های شما بدلیل نیاز بدن به اکسیژن فعالیت بیشتری دارند. برای اینکه حجم بیشتری از اکسیژن وارد ریه های شما شود، دنده های شما از پهلو باز شده و حجم ریه افزایش پیدا می کند. به همین دلیل تعداد دفعات نفس کشیدن شما بیشتر از افراد عادی می شود و از اواسط بارداری به بعد به نظر می رسد که دچار تنگی نفس شدید. رحم هم با بزرگتر شدن خود به ریه ها فشار وارد می کند. ولی تنگی نفس می تواند یکی از علائم کم خونی هم باشد که در این صورت باید حتماً تحت درمان قرار بگیرید. با قرار گرفتن سر جنین در لگن مشکل تنگی نفس تا حدی کاهش پیدا می کند.

در هفته سی ام بارداری، مثل هفته های قبل بارداری سعی کنید از تغذیه در بارداری متعادلی استفاده کنید. مواظب باشید استرس باعث بیش از حد خوردن شما نشود. یبوست بارداری مشکل همیشگی شما در دوران بارداری است، که با مصرف آب زیاد و غذاهای فیبر دار می توانید این مشکل را از سر راه خود بردارید. لازم است که با راهکارهای جلوگیری از یبوست در بارداری به خوبی آشنا باشید.

DHA نوعی چربی است که برای رشد مغز و بافت های عصبی مفید است و در خوراکی هایی مثل تخم کتان، روغن گردو و همچنین در ماهی‌ های چرب، مثل سالمون نیز به وفور یافت می شود. DHA میتواند جایگزین مناسبی برای روغن های معمولی باشد. مصرف ماهی در بارداری دو بار در هفته برای شما کافی است. همچنین از میگو و سایر مواد غذایی دریایی استفاده کنید. سعی کنید ماهی مصرفی حتما گریل یا بخارپز شود و اینکه کاملا پخته شده باشد. ماهی دودی و سوشی برای شما مناسب نیستند.

سیب زمینی بصورت آب پز و یا تنوری هم سرشار از خواص غذایی است. البته سیب زمینی سرخ شده برای شما مناسب نیست. منابع غذایی کلسیم دار مثل شیر، ماست، آب پرتقال طبیعی و کشک را هم در طول هفته های بارداری برای استحکام بخشیدن به استخوان ها فراموش نکنید. خوردن مکمل های غذایی زیر نظر پزشک، همراه با قرص آهن و مواد پروتئینی می تواند به شما در داشتن فرزندی سالم کمک کند.

ماه هشتم

هفته سی و یکم بارداری

باورتان می شود حواس ۵ گانه جنین در هفته سی و یکم بارداری کامل و جنین باهوش تر شده است. در عین حال بسیاری از مادران در سه ماهه سوم بارداری دچار حواس پرتی می شوند .

جنین در هفته سی و یکم بارداری بیشتر زمان روز را خواب است، پس سعی کنید در مکان هایی دور از سر و صدا قرار بگیرید.

با توجه به افزایش وزنی که داشتید تنگی نفستان هم بیشتر است اما هیچ وقت ورزش را فراموش نکنید زیرا جنین اکسیژن اضافی را لازم دارد. ممکن است ناخنتان خشک شود، رشد آن سریع است و زود هم می شکند که دلیلش هورمون های بارداری است. مایع زرد رنگ یا همان کلستروم ممکن است از همین الان از سینه ها ترشح شود. علائمی مثل کمردرد، تکرر ادرار، سوزش سر دل و یبوست دارید. اگر در داشتن رابطه جنسی شک دارید بهتر است با پزشک مشورت کنید چون مشکلات بارداری ممکن است با نزدیکی، شدید تر شوند.

مثل هفته های دیگر هم انقباضات براکستون هیکس را تجربه می کنید که روش آماده شدن رحم برای زایمان است. ورزش کگل را همیشه باید انجام دهید زیرا باعث می شود رحم، مثانه، لگن را سرجایش نگه دارد و علائمی مثل هموروئید و تکرر ادرار را کم کند.

جنین اندازه نارگیل است. وزن جنین در هفته سی و یکم بارداری حدود 1 کیلو و 500 است و قدی حدود 43.2 سانتیمتر باید داشته باشد.

مغز جنین در حال رشد و همه حواس 5 گانه او در حال کار کردن است. لانگو از این هفته به بعد کمتر می شود و پوست جنین هم صاف تر می شود. جنین می تواند انگشتش را بمکد. در این هفته احتمالا پوزیشن باید سر به پایین باشد اما اگر در پوزیشن بریچ باشد تا هفته های دیگر می چرخد و در پوزیشن سفالیک قرار می گیرد. بین هفته 24 تا 32 بارداری ممکن است پزشک سونوگرافی 3D انجام دهد. سونوگرافی در هفته 31 بارداری معمولا انجام نمی شود اما اگر انجام دادید حرکات جنین و دنده هایش را می بینید. در این هفته، اگر نوزاد شما پسر باشد، بیضه او به درون کیسه های بیضه می افتد و اگر جنین دختر باشد دستگاه تناسلی او کامل خواهد شد.

در هفته 31 بارداری، حجم مایع آمنیوتیک بسیار اهمیت دارد، جنین در طول هر روز نیم لیتر مایع آمنیوتیکی می خورد، اگر این مایع زیاد باشد نشان دهنده مشکلات روده و معده جنین است و اگر حجم این مایع کم باشد نشان دهنده مشکلات کلیوی جنین است.

 

علائمی مثل سردرد ناگهانی، تاری دید و یا ورم صورت می تواند نشانه پره اکلامپسی باشد. با مشاهده هر کدام از این علائم به پزشک مراجعه کنید. انقباضات طولانی براکستون هیکس هم اگر بیشتر از 2 دقیقه بود ممکن است از علائم زایمان زودرس باشد.

در هفته سی و یکم بارداری از مواد غذایی مثل غلات جوانه‌ زده گندم، عدس، جو در برنامه غذایی خود مثل سالادها و سوپ استفاده کنید. حتی میتوانید از پودر این مواد در ماست و ماست خیار استفاده کنید. جوانه ی غلات سرشار از مواد معدنی و ویتامین های گروه B هستند که برای سلامتی جسم شما و جنین شما بسیار مفید است. نان های سبوس دار مثل نان سنگک هم را به جای نان های سفید در کنار برنامه روزانه غذایی خود قرار دهید.

از خوردن سبزیجات و میوه غافل نباشید. سبزیجاتی مثل کلم را می توانید در سالاد استفاده کنید. در کنار غذای روزانه سبزی خوردن را قرار بدهید. سوپی را هم که برای میان وعده و یا یک شام سبک انتخاب می کنید، باید سرشار از سبزیجاتی مثل هویج، تره فرنگی و گوجه فرنگی باشد. از مواد پروتئینی، گوشت مرغ هم بصورت کبابی و یا آبپز در کنار برنج و نان استفاده کنید. همچنان به وعده صبحانه خود اهمیت دهید و مواد کلسیم دار مثل شیر، ماست، پنیر و حتی آب پرتقال استفاده کنید. خوردن غذاهای فست فود و سرشار از روغن مثل سیب زمینی سرخ شده در کل دوران بارداری توصیه نمی شود.

ماه هشتم

هفته سی و دوم بارداری

در هفته سی و دوم بارداری انقباضات براکستون هیکس منظم تر می شوند. در این هفته اگر دچار درد شکم شدید بهتر است به پزشک مراجعه کنید. سونوگرافی در هفته ۳۲ بارداری معمولا انجام نمی شود.در هفته ۳۲ بارداری جنین تقریبا به رشد کامل رسیده و بدلیل بزرگ شدن، بیشتر لحظه ها در حال خوابیدن و استراحت کردن است

انقباضات براکستون هیکس منظم تر و قوی تر می شوند. هاله پستان تیره تر می شود. دلیل این موضوع مشخص نیست شاید برای شیردهی بهتر باشد. علائمی مثل تنگی نفس، سوزش سر دل، ترشح شیر و درد زیر شکم در هفته سی و دوم بارداری را ممکن است داشته باشید. افزایش ترشحات واژن برای زایمان مانع عفونت می شود. حواستان به مخاط باشد یک مخاط ضخیم و چسبناک که دهانه رحم را می پوشاند و چند وقت قبل زایمان به دلیل باز شدن دهانه رحم خارج می شود. یکی از اتفاقات هفته 32 بارداری ممکن است پاره شدن کیسه آب باشد و نشانه آن داشتن ترشحات آبکی است. شناخت علائم پارگی کیسه آب و اقدامات بعد از آن ضرورت دارد. شکم شما در این هفته از استخوان لگن تا بالای رحم 32-36 سانتی متر است.

جنین در هفته 32 بارداری اندازه طالبی است. حدود 1 کیلو و 500 تا 1 کیلو و 800 وزن جنین در این هفته است و قدی بین 43 تا 46 سانتیمتر باید داشته باشد.

معمولا ویزیت پزشک و سونوگرافی در هفته 32 بارداری انجام نمی شود. پوزیشن جنین در هفته سی و دو باید سفالیک باشد اما اگر نبود هنوز زمان برای چرخیدن هست. در هفته سی و دوم، برای بررسی ارگان‌های مغزی و اینکه رشد جنین در حد طبیعی است یا خیر باید آزمایشاتی صورت بگیرد. اگر مشکلی در سونوگرافی دیده شود یا مادر باردار مبتلا به فشار خون، دیابت بارداری یا بیماری‌ های دیگر باشد،  احتمال کوچک بودن جنین داده شود و یا بارداری چند قلو باشد، لازم است تعداد سونوگرافی‌ ها بیشتر شود. پس به شما توصیه می شود حتما زیر نظر پزشکتان آزمایش ها و سونوگرافی‌ هایی را که لازم است انجام بدهید.

بین هفته‌ 32 تا 36 بارداری، ممکن است دوباره از نظر ابتلا به سفلیس یا سوزاک (انواع بیماری های مقاربتی) و البته استرپتوکوکی‌ های گروه B (GBS) بررسی شوید که نوعی باکتری است و می تواند باعث مننژیت یا عفونت خونی در نوزادان شود؛ اگر جواب آزمایش GBS مثبت باشد، در طول زایمان برای شما آنتی‌ بیوتیک تجویز می شود تا خطر انتقال باکتری به نوزاد کاهش پیدا کند.

اگر دچار لکه بینی شدید بهتر است با پزشک تماس بگیرید زیرا ممکن است به دلیل مشکلات سرویکس باشد. از خطراتی که لکه بینی در بارداری می تواند داشته باشید باید آگاه باشید. درد شکم ممکن است نشان دهنده این باشد که جنین در حال چرخش است و فشار بیشتری روی لگن وارد می کند اما بهتر است با پزشک تماس بگیرید. سردرد و تاری دید ممکن است از علائم پره اکلامپسی باشد پس بهتر است حواستان باشد.

رحم شما جای زیادی گرفته پس ممکن است اشتهایتان کم شود اما وعده های غذایی را از دست ندهید و خوراکی های سالم را مصرف کنید تا جنین همه مواد غذایی را دریافت کند. گروه مواد غذایی که برای برنامه غذایی خود انتخاب می کنید، باید از حبوبات، سبزیجات، میوه و لبنیات و پروتئین باشد. آمینو اسید در پروتئین ها برای رشد جنین شما ضروری است. با خوردن یک کف دست گوشت قرمز یا ماهی پخته شده، این نیاز را برای بدن خود تامین کنید. اگر خوردن گوشت برای شما سخت است می توانید با خوردن شیر کم چرب، پنیر، ماست، تخم مرغ و یا حتی کره بادام زمینی بعنوان جایگزینی برای گوشت استفاده کنید.

احساس سنگینی در شما، از خوردن غذا به مقدار کافی جلوگیری می کند. پس بهتر است با خوردن غذاهای زود هضم مثل میوه، سبزیجات، سالاد سبک، ساندویچ نان تست با این موضوع مقابله کنید. در دوران بارداری در صورت کاهش مصرف مواد غذایی، جنین بیش از شما آسیب می‌ بیند و وزن کم می کند.