پرش لینک ها

دیابت چیست؟

در دیابت، بدن شما یا انسولین کافی تولید نمی کند یا نمی تواند آنطور که باید از آن استفاده کند. دیابت یک بیماری مزمن (طولانی مدت) است که بر نحوه تبدیل غذا به انرژی توسط بدن شما تأثیر می گذارد.

بیشتر غذایی که می خورید به قند (که گلوکز نیز نامیده می شود) تجزیه می شود و در جریان خون شما آزاد می شود. وقتی قند خون شما بالا می رود، به پانکراس شما سیگنال می دهد که انسولین ترشح کند. انسولین مانند کلیدی عمل می کند که قند خون را برای استفاده به عنوان انرژی وارد سلول های بدن شما می کند.

اگر دیابت دارید، بدن شما یا انسولین کافی تولید نمی کند یا نمی تواند آنطور که باید از انسولین تولید شده استفاده کند. وقتی انسولین کافی وجود نداشته باشد یا سلول‌ها به انسولین پاسخ ندهند، قند خون بیش از حد در جریان خون شما باقی می‌ماند. با گذشت زمان، این امر می تواند باعث مشکلات جدی سلامتی مانند بیماری قلبی، از دست دادن بینایی و بیماری کلیوی شود.

هنوز درمانی برای دیابت وجود ندارد، اما کاهش وزن، خوردن غذای سالم و فعال بودن واقعا می تواند کمک کننده باشد. مصرف دارو در صورت نیاز، دریافت آموزش و پشتیبانی خود مدیریت دیابت، و قرار ملاقات های مراقبت های بهداشتی نیز می تواند تاثیر دیابت بر زندگی شما را کاهش دهد.

دیابت علت شماره 1 نارسایی کلیه، قطع عضو اندام تحتانی و نابینایی بزرگسالان است.در 20 سال گذشته، تعداد بزرگسالان مبتلا به دیابت بیش از دو برابر شده است.

انواع دیابت

سه نوع اصلی دیابت وجود دارد: دیابت نوع 1، نوع 2 و دیابت بارداری (دیابت در دوران بارداری).

دیابت نوع 1

تصور می شود دیابت نوع 1 در اثر یک واکنش خود ایمنی (بدن به اشتباه به خود حمله می کند) ایجاد می شود که بدن شما را از ساخت انسولین باز می دارد. تقریباً 5 تا 10 درصد از افراد مبتلا به دیابت نوع 1 دارند. علائم دیابت نوع 1 اغلب به سرعت ایجاد می شود. معمولاً در کودکان، نوجوانان و بزرگسالان جوان تشخیص داده می شود. اگر دیابت نوع 1 دارید، برای زنده ماندن باید هر روز انسولین مصرف کنید. در حال حاضر، هیچ کس نمی داند چگونه از دیابت نوع 1 جلوگیری کند.

دیابت نوع 2

در دیابت نوع 2، بدن شما به خوبی از انسولین استفاده نمی کند و نمی تواند قند خون را در سطح طبیعی نگه دارد. حدود 90 تا 95 درصد از افراد مبتلا به دیابت نوع 2 دارند. این بیماری در طول سالیان متمادی ایجاد می شود و معمولاً در بزرگسالان (اما بیشتر و بیشتر در کودکان، نوجوانان و بزرگسالان جوان) تشخیص داده می شود. شما ممکن است متوجه هیچ علامتی نشوید، بنابراین اگر در معرض خطر هستید، مهم است که قند خون خود را آزمایش کنید. دیابت نوع 2 را می توان با تغییرات سبک زندگی سالم مانند کاهش وزن، خوردن غذای سالم و فعال بودن پیشگیری کرد یا به تاخیر انداخت.

دیابت بارداری

دیابت بارداری در زنان بارداری که هرگز دیابت نداشته اند ایجاد می شود. اگر دیابت بارداری دارید، کودک شما در معرض خطر بیشتری برای مشکلات سلامتی قرار دارد. دیابت بارداری معمولا پس از تولد نوزاد از بین می رود اما خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را در مراحل بعدی زندگی افزایش می دهد. احتمال ابتلای نوزاد شما به چاقی در دوران کودکی یا نوجوانی بیشتر است و احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 در آینده نیز بیشتر است.

پیش دیابت

با پیش دیابت، سطح قند خون بالاتر از حد طبیعی است، اما هنوز به اندازه کافی بالا نیست که به عنوان دیابت نوع 2 تشخیص داده شود. پیش دیابت خطر ابتلا به دیابت نوع 2، بیماری قلبی و سکته را افزایش می دهد. خبر خوب این است که اگر پیش دیابت دارید، یک برنامه تغییر سبک زندگی به رسمیت شناخته شده توسط CDC می تواند به شما کمک کند تا گام های سالمی برای معکوس کردن آن بردارید.

 

پیام بگذارید