پرش لینک ها

ارتوپد کیست و ارتوپدی چیست؟

ارتوپد یک تخصص پزشکی است که به روی تشخیص، اصلاح، پیشگیری و درمان بیماران مبتلا به ناهنجاری اسکلتی- اختلالات استخوان، مفصل، عضله، رباط، تاندون، عصب و پوست- تمرکز دارد. مواردی که ذکر شد سیستم عضلانی اسکلتی را می‌سازد.

سیستم عضلانی اسکلتی بدن سیستم پیچیده‌ای متشکل از استخوان، مفصل، رباط، تاندون، عضله و عصب است که به بدن اجازه‌ حرکت، کار و فعالیت می‌دهد. زمانی شاخه ارتوپد تنها به مراقبت از کودکان مبتلا به بدشکلی ستون فقرات و عضو محدود می‌شد اما حالا شامل مراقبت از بیماران در هر سن، از کودک مبتلا به پای چنبری گرفته تا ورزشکاران جوان که به جراحی ارتوپد نیاز دارند و افراد مسن مبتلا به آرتروز، می‌شود.

به پزشکان متخصص این حوزه جراح ارتوپد یا ارتوپدیست می‌گویند.

کار دکتر ارتوپد چیست؟

ارتوپدیست در کنار جراحی از روش‌های جسمانی، تجویز دارو و توان‌بخشی استفاده می‌کند و در تمام جنبه‌های مراقبت بهداشتی که به سیستم عضلانی اسکلتی مربوط می‌شود دست دارد. این تخصص به طرز باورنکردنی وسیع و متنوع است. ارتوپدیست به درمان طیف گسترده‌ای از بیماری‌ها مانند شکستگی و دررفتگی، پارگی رباط، پیچ‌خوردگی و دررفتن تاندون، دررفتگی عضله و بورسیت بیرون‌زدگی دیسک، سیاتیک، کمردرد، اسکولیوز زانوی کج، خمیدگی پا، پینه پا و انحراف شست، آرتروز و پوکی استخوان، تومور استخوان، دستروفی عضلانی و فلج مغزی، پای چنبری، عدم‌تساوی پا و ناهنجاری انگشتان دست‌وپا و اختلالات رشد می‌پردازد.

بیشتر بدانید: جراح ارتوپد چه نوع جراحی‌هایی انجام می‌دهد؟

درمجموع می‌توان گفت پزشک ارتوپدی در زمینه‌های زیر مهارت دارد:

 • تشخیص آسیب یا اختلال
 • درمان با دارو، ورزش، جراحی یا سایر برنامه‌های درمان
 • توان‌بخشی از طریق پیشنهاد ورزش یا فیزیوتراپی برای ترمیم حرکت، قدرت و عملکرد
 • اطلاع‌رسانی و ارائه برنامه درمان برای پیشگیری از بروز آسیب یا کند کردن روند پیشرفت بیماری

معمولا، 50 درصد از کار متخصص ارتوپدی وقف مدیریت جراحت و بیماری با روش‌هایی غیر از جراحی و 50 درصد دیگر صرف مدیریت بیماری با جراحی می‌شود. ممکن است برای بهبود عملکرد درنتیجه آسیب به استخوان، مفصل، عضله، تاندون، رباط، عصب یا پوست به جراحی نیاز باشد.

دکتر ارتوپدی با سایر متخصصان کادر درمان نیز همکاری نزدیک دارد و اغلب در نقش مشاور برای پزشکان دیگر ظاهر می-شود. ارتوپدیست عضو تیمی است که کار مدیریت آسیب‌های چندگانه و پیچیده را بر عهده دارد و اغلب در تنظیم و اجرای مراقبت‌های اورژانسی نقش مهمی ایفا می‌کند.

جراح ارتوپد چه چیزی را درمان می‌کند؟

درحالی‌که اکثر پزشک‌های ارتوپدی کار ارتوپد عمومی را انجام می‌دهند، برخی در درمان پا، دست، کتف، ستون فقرات، لگن، زانو و برخی دیگر در حیطه‌ اطفال، آسیب یا پزشکی ورزش تخصص می‌گیرند. ممکن است بعضی از متخصص ارتوپدی در چند حوزه تخصص داشته باشند.

جراحان ارتوپد اول سراغ روشی به غیر از جراحی، مانند دارو یا توان‌بخشی، می‌روند. آن‌ها همچنین این تخصص را دارند که در صورت لزوم برای ترمیم آسیب یا اصلاح بیماری دست به جراحی بزنند.

درد عضلانی اسکلتی اولین دلیل برای مراجعه افراد نزد متخصص ارتوپدی است.

 

بسیاری می‌دانند که جراحان ارتوپد استخوان‌های شکسته را درمان و مفاصل آسیب‌دیده را تعویض می‌کنند اما آیا می‌دانستید که جراح ارتوپد کار درمان موارد زیر را نیز بر عهده دارد؟

 • جراحت‌های ورزشی

 • کمردرد، بیرون‌زدگی دیسک و تنگی مجرای نخاع

 • تومور مغزی

 • تونل کارپ، آرتروز و جراحت دست

 • پای چنبری، انحراف پا و دیسپلازی لگن

 • آسیب ارتوپدی

 • دراز بودن عضو

 • جراحت تاندون آشیل، پینه پا و جراحت پا و قوزک

 • پوکی استخوان

 • آرتروز

امروزه بیماران ارتوپدی از مزیت پیشرفت تکنولوژی نظیر تعویض مفصل و آرتروسکوپ بهره‌مند هستند که به ارتوپدیست اجازه می‌دهد داخل مفصل را ببیند؛ اما ویزیت با گفتگوی خصوصی و معاینه فیزیکی شروع می‌شود. ممکن است در ادامه برای تشخیص به آزمایش‌هایی نظیر آزمایش خون، اشعه ایکس و غیره نیاز باشد.

درمان می‌تواند شامل مشاوره ی پزشکی با متخصص ارتوپد، تجویز دارو، قالب یا تراشه گذاری و تراپی هایی نظیر ورزش یا جراحی باشد. اکثر بیماری و جراحت‌های ارتوپد بیش از یک روش درمان دارد. پزشکان ارتوپدی گزینه‌های درمان را مطرح و به شما کمک می‌کند بهترین برنامه را انتخاب کنید تا بتوانید یک زندگی فعال و طبیعی داشته باشید.

پیام بگذارید