پرش لینک ها

آزمایشگاه ویروس HPV

ویروس HPV معمولا از طریق رابطه جنسی پرخطر (رابطه جنسی محافظت‌نشده) انتقال می‌یابد. بهتر است بدانید که در برخی از موارد افراد مبتلا به HPV، بدون علامت هستند و به همین دلیل تا سال‌ها از بیماری خود بی‌خبر خواهند بود. ویروس HPV به مرور زمان امکان ایجاد انواع سرطان در افراد را بالا می‌برد. به همین دلیل همواره توصیه می‌شود تا انجام آزمایش HPV را پشت گوش نیندازید.

آزمایش ویروس HPV

درخواست نمونه گیری

مشاوره آنلاین

تفسیر آزمایش

دریافت نتیجه آزمایش

پرسش و پاسخ

چگونه برای آزمایش در محل درخواست دهم؟

ابتدا بر روی دکمه‌ی ثبت رایگان درخواست کلیک کنید.
سپس در صفحه‌ای که برایتان باز می‌شود، می‌توانید نوع آزمایش مورد نظرتان را انتخاب کنید.
پس از انتخاب آزمایش مورد نظر و انتخاب زمان و مکان دلخواه، متخصصین مربوط به آزمایش در منزل، در همان زمان و محلی که تعیین کرده‌اید، نمونه‌گیری‌های لازم را انجام می‌دهند.
سپس در زمان مشخص، نتیجه‌ی آزمایش برای شما ارسال می‌شود.
نکته:

هنگام ثبت درخواست در قسمت «آزمایش با نسخه» می‌توانید نسخه را بارگذاری کرده و نوع بیمه را انتخاب کنید. هزینه آزمایش در منزل با توجه به نوع بیمه کم می‌شود.

همچنین اگر میانه‌ی خوبی با ثبت درخواست آنلاین ندارید، می‌توانید با شماره‌ی 3301-031 تماس بگیرید و درخواست خود را به صورت رایگان ثبت نمایید. در ضمن می‌توانید با کلیک بر روی دکمه‌ی ثبت رایگان درخواست، همین الان و بدون معطلی درخواست خود را ثبت کنید.

اگر نسخه پزشک داشته باشید و بخواهید دقیقا بر اساس نسخه یک یا چند آزمایش در خانه را انجام دهید. باز هم جای نگرانی نیست. می‌توانید در فرایند ثبت درخواست آزمایش در محل، عکس نسخه‌تان را برای ما ارسال کنید تا ما با فرستادن متخصص به محل، نمونه‌گیری‌های لازم را دقیقا برای همان آزمایش‌های موجود در نسخه انجام دهیم. در این حالت می‌توانید از خدمات بیمه‌های پایه و تکمیلی نیز برای پرداخت هزینه آزمایش در منزل استفاده کنید و با انتخاب نوع بیمه خود در زمان ثبت درخواست، هزینه بیمه از آزمایش شما کم خواهد شد.

اگر نسخه پزشک ندارید و در عین حال مایلید که آزمایش با مشاوره و تحت نظر پزشک انجام شود، می‌توانید از خدمت آزمایش تحت نظارت پزشک من و دکتر استفاده کنید. پزشک من و دکتر با توجه به شرح حال، بیماری‌های زمینه‌ایی، سن، جنسیت، داروهای مصرفی و … آزمایشاتی که باید انجام شوند را تجویز خواهد کرد. به این ترتیب پزشک من و دکتر در تجویز آزمایش، خواندن و تفسیر آن به شما کمک می‌کند.

چند نکته:

خدمت آزمایش در منزل من و دکتر حتی در روزهای تعطیل به کاربران ارائه می‌شود.
ارائه خدمت در زمان دلخواه شما انجام خواهد شد.
من و دکتر با آزمایشگاه‌های معتبر در سراسر مناطق تحت پوشش همکاری دارد، به همین دلیل در کوتاه‌ترین زمان ممکن خدمات خود را ارائه خواهد داد.
ارائه نتیجه آزمایش به صورت آنلاین و فیزیکی انجام می‌شود.

تست HPV چیست؟

تست HPV و تست پاپ اسمیر دو آزمایش مختلف برای غربالگری سرطان دهانه رحم هستند.برای تمام زنان، غربالگری سرطان دهانه رحم توصیه می‌شود، چراکه تشخیص زودهنگام هرگونه تغییرات بدخیم سلولی در ناحیه رحم می‌تواند به درمان به‌موقع و پیشگیری از عواقب سرطان کمک کند. همچنین در این تست‌ها انواع کم‌خطر و پرخطر HPV مشخص می‌شوند.

HPV کم خطر

نوع کم خطر می‌تواند باعث ایجاد زگیل در مقعد و ناحیه تناسلی و گاهی اوقات زخم‌های دهانی شود. سایر عفونت‌های کم خطر HPV باعث ایجاد زگیل در دست، پا یا ناحیه قفسه سینه می‌شوند. زگیل‌ تناسلی HPV معمولا مشکلات جدی برای سلامتی به دنبال ندارند. زگیل HPV در اغلب موارد خودبخود از بین رفته یا ممکن است پزشک با درمان‌های غیرتهاجمی آن‌ها را در مطب از بین ببرد.

HPV پر خطر

بیشتر سویه‌های پرخطر HPV معمولا علائمی ندارند و طی یک یا دو سال خودبه‌خود از بین می‌روند. اما بعضی از آن‌ها قادرند چندین سال در بدن باقی مانده و زمینه‌ساز ابتلا به سرطان شوند. علت اصلی سرطان‌های دهانه رحم، ویروس HPV است. عفونت‌های مزمن HPV با سرطان‌های دیگری از جمله سرطان کولورکتال، واژن، آلت تناسلی، دهان و گلو نیز در ارتباط است.

علائم ویروس پاپیلوم انسانی یا HPV

در بیشتر موارد ، سیستم ایمنی بدن شما قبل از ایجاد زگیل ، عفونت HPV را شکست می دهد. وقتی زگیل ها ظاهر می شوند ، بسته به نوع HPV ، از نظر ظاهری متفاوت هستند :

زگیل های تناسلی. این زگیل ها به شکل زخم های صاف ، برجستگی های کوچک گل کلمی یا برآمدگی های کوچک ساقه مانند ظاهر می شوند. در خانم ها ، زگیل های تناسلی عمدتاً روی فرج مشاهده می شوند اما می توانند در نزدیکی مقعد ، گردن رحم یا واژن نیز ایجاد شوند.

در مردان ، زگیل های تناسلی روی آلت تناسلی مردانه و کیسه بیضه یا اطراف مقعد ظاهر می شوند. زگیل های تناسلی به ندرت باعث ناراحتی یا درد می شوند ، هرچند ممکن است حس خارش یا حساسیت داشته باشند.

علائم ویروس HPV

سوالات متداول آزمایش HPV

آزمایش HPV، مطمئن‌ترین راه موجود برای تشخیص ابتلا به پاپیلوما ویروس انسانی یا همان ویروس HPV است. در حال حاضر تعداد مبتلایان به این بیماری در حال افزایش است. این در حالی است که بیشتر افراد مبتلا از بیماری خود اطلاع ندارند. آزمایش HPV زمانی تجویز می‌شود که نتایج آزمایش پاپ اسمیر غیرطبیعی باشد. انجام این آزمایش به‌خصوص در سنین ۳۰ تا ۴۰ سال در تشخیص به‌موقع سرطان‌های مختلف مفید است.

آزمایش HPV در تشخیص بیماری‌های زیر موثر است:

  • زگیل تناسلی
  • سرطان مقعد
  • سرطان دهانه رحم
  • سرطان واژن
  • سرطان دستگاه تناسلی خارجی زنانه (سرطان ولوار)
  • سرطان آلت تناسلی مردانه

توصیه پزشکان بر این است که در درجه اول غربالگری و تست HPV از سن ۲۵ تا ۳۰ سالگی شروع شود. معمولا در گروه سنی ذکر شده عفونت HPV بالاترین شیوع را دارد اگرچه بیشتر موارد عفونت به صورت خودبخود برطرف می‌شوند اما انجام یک آزمایش غربالگری در این سن به پیشگیری از پیامدهای ناشی از عفونت احتمالی کمک می‌کند.

بر اساس مستندات پزشکی انجام غربالگری و تست HPV از سن ۲۱ تا ۶۵ سالگی به صورت ۳ سالانه یا ۵ سالانه طبق تشخیص پزشکان مفید است. زنان بالای ۲۱ سال لازم است که طبق توصیه پزشک به صورت منظم تست پاپ اسمیر را انجام دهند. تست پاپ اسمیر در شناسایی تغییرات سلولی دهانه رحم ناشی از HPV اهمیت بسزایی دارد.

اگر جواب تست پاپ غیرنرمال باشد به این معنی است که تعدادی از سلول‌های دهانه رحم تحت تاثیر ویروس HPV قرار گرفته‌اند. این تغیرات ممکن است از نوع پیش سرطانی (دیسپلازی) یا از نوع سرطانی (کارسینوم) باشند. البته تغییرات سلولی ذکر شده به معنای ابتلا به سرطان نیست بلکه ممکن است ناشی از موارد زیر باشد:

التهاب
عفونت
زگیل تناسلی
تریکومونیازیس (یک بیماری انگلی مقاربتی)
HPV

افراد ۲۱ تا ۶۵ سال، از طریق یکی از آزمایش‌های زیر برای HPV غربالگری می‌شوند:

آزمایش سیتولوژی
تست HPV
آزمایش همزمان (آزمایش سیتولوژی و HPV با هم)

حتی اگر جواب غربالگری اولیه نرمال باشد لازم است که هر ۵ سال یکبار تست HPV برای اطمینان از سلامتی و پیشگیری از سرطان دهانه رحم انجام گردد. از فواید آزمایش HPV این است که ویروس را مدت‌ها قبل از تظاهر علائم بالینی شناسایی می‌کند. در صورت عدم کنترل عفونت، ویروس قادر است در چرخه طبیعی تقسیم سلولی تداخل ایجاد کرده یا بر عملکرد سیستم ایمنی در ناحیه رحم تاثیر منفی داشته باشد.

در حال حاضر آزمایش HPV برای مردان به شکل نمونه‌گیری از زگیل تناسلی انجام می‌شود و مردانی که آلوده به ویروس باشند آن را به صورت ناقل بدون علامت در رابطه جنسی منتقل می‌کنند. اکثر موارد ویروس HPV قبل از رسیدن به مرحله بروز علائم HPV، به صورت خودبه‌خود از بدن پاک می‌شود. اما در افرادی که این ویروس پابرجا بماند بیماری‌هایی مثل سرطان آلت تناسلی و سرطان مقعد ایجاد می‌شود. این آزمایش ممکن است توسط پزشکان برای بیماران مبتلا به HIV تجویز شود. ویروس HPV همچنین قادر است باعث سرطان‌های حلق و دهان شود. ۷۰ درصد سرطان‌هایی که در بافت‌های اوروفارنکس شکل می‌گیرند ناشی از HPV هستند.

انواع HPV پرخطر که باعث سرطان می‌شوند به ندرت علائم قابل مشاهده در مردان و زنان بروز می‌دهند. اما از علائم اولیه نوع کم‌خطر زگیل تناسلی است. برای تشخیص زگیل تناسلی در مردان، پزشک ناحیه تناسلی مرد را به صورت چشمی بررسی می‌کند. برخی از پزشکان از محلول سرکه برای کمک به شناسایی زگیل‌هایی که برجسته و قابل مشاهده نیستند استفاده می‌کنند. البته این تست چندان دقیق نیست و گاهی جوش و یا پوست طبیعی به اشتباه به عنوان زگیل شناسایی می‌شود.


مشاهده زوائد گوشتی و سفت در ناحیه تناسلی و مقعد. این زوائد ممکن است ریز و پراکنده یا بزرگ و متمرکز در یک ناحیه خاص باشند
خارش و سوزش یا وجود ترشحات در ناحیه زوائد
گاهی این زوائد گوشتی در اطراف لب‌ها، روی زبان، داخل دهان و گلو مشاهده می‌شوند. بروز زائده در این نواحی بیشتر در افرادی رخ می‌دهد که رابطه دهانی داشته‌اند
ناراحتی در هنگام ادرار کردن
خونریزی

یکی از مهم‌ترین راه‌ها برای پیشگیری از ابتلا به HPV، داشتن یک رابطه جنسی سالم است. یک رابطه جنسی سالم و محافظت‌شده نقش مهمی در پیشگیری از ابتلا به HPV دارد. هنگام رابطه جنسی حتماً از کاندوم استفاده کنید. همچنین قبل از برقراری رابطه جنسی، درباره سلامت شریک خود سوال کنید. شما و شریک جنسی‌تان باید به طور منظم از نظر سلامت جنسی چکاپ شوید. درصورتی‌که به HPV شک کردید، از برقراری هرگونه رابطه واژینال، مقعدی و حتی دهانی خودداری کنید.

یکی دیگر از راه‌هایی که در پیشگیری از HPV مهم است، تزریق واکسن HPV است. واکسن گارداسیل برای پیشگیری از HPV و همچنین بیماری‌های مرتبط با آن تزریق می‌شود. این واکسن در بازار دارویی ایران موجود است و می‌توانید با مشورت پزشک آن را تزریق کنید. تمام دختران و پسران ۱۱ تا ۱۲ سال می‌توانند این واکسن را در دوره ۶ ماهه و در دوز تزریق کنند. اگر بین ۱۵ تا ۲۶ سال سن دارید، واکسن گارداسیل را باید در ۳ دوز دریافت کنید. واکسن گارداسیل را تنها از مراکز معتبر تهیه کنید.

واکسن گارداسیل-۹ یک واکسن برای HPV است که فرد را در مقابل سرطان و زگیل تناسلی که توسط ۹ سویه از HPV تناسلی ایجاد می‌شود محافظت می‌کند. در صورتی‌که این واکسن قبل از آلودگی فرد به HPV تزریق شود موثرتر است. واکسن گارداسیل یکی از دو واکسن موجود در بازار است که می‌توانند از سرطان جلوگیری کنند. واکسن HPV نه تنها در کاهش خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم موثر است، بلکه در کاهش سایر سرطان‌های مرتبط با HPV از جمله سرطان کولورکتال، اوروفارنکس، واژن، آلت تناسلی و برخی از تومورهای غیر سرطانی نیز مفید است.

مراحل انجام کار در آزمایشگاه من و دکتر

ثبت سفارش

در ابتدا درخواست خود را از طریق فرم یا تماس تلفنی ثبت می‌کنید.

هماهنگی، زمان مراجعه

کارشناسان من و دکتر با شما تماس گرفته و پس از هماهنگی درخواست شما نهایی می‌شود.

اعزام همکار

نیروی متخصص به منزل یا محل کار شما اعزام شده و اقدامات لازم را انجام می‌دهد.

دریافت نتایج آزمایش

پس از بررسی نمونه توسط آزمایشگاه، نتیجه آزمایش در حساب کاربری شما بارگذاری می‌شود و از آن طریق قابل مشاهده است.

پاسخگویی شبانه روزی

جهت هرگونه سوالی، می توانید با پشتیبانی من و دکتر تماس بگیرید و یا از طریق پشتیبانی آنلاین در وب سایت و یا از طریق واتس آپ با ما در ارتباط باشید

تماس با ما

031-3301

ایمیل

info@manodoctor.com