پرش لینک ها

آزمایشات هورمونی

هورمون‌ها نقش بسیار مهمی در تنظیم عملکرد بدن ما دارند. مقدار هورمون‌های موجود در خون، یکی از مؤلفه‌های تشخیص برخی از بیماری‌هاست و اندازه‌ آنها در برخی از بیماری‌ها ممکن است افزایش یا کاهش یابد؛ اگر پزشک در حین معاینه بیمار متوجه نشانه‌های بیماری هورمونی شود، آزمایش بررسی هورمونی را برای اطمینان از وضعیت بیمار تجویز می‌کند.

آزمایشات هورمونی

درخواست نمونه گیری

مشاوره آنلاین

تفسیر آزمایش

دریافت نتیجه آزمایش

پرسش و پاسخ

چگونه برای آزمایش در محل درخواست دهم؟

ابتدا بر روی دکمه‌ی ثبت درخواست که بصورت رایگان هست کلیک کنید، سپس می‌توانید نوع آزمایش مورد نظرتان را انتخاب کنید.
پس از انتخاب آزمایش مورد نظر و انتخاب زمان و مکان دلخواه، متخصصین مربوط به آزمایش در منزل، در همان زمان و محلی که تعیین
کرده‌اید، نمونه‌گیری‌های لازم را انجام می‌دهند، سپس در زمان مشخص، نتیجه‌ی آزمایش برای شما ارسال می‌شود.

نکته: هنگام ثبت درخواست در قسمت «آزمایش با نسخه» می‌توانید نسخه را بارگذاری کرده و نوع بیمه را انتخاب کنید. هزینه آزمایش در منزل با توجه به نوع بیمه کم می‌شود.

همچنین اگر میانه‌ی خوبی با ثبت درخواست آنلاین ندارید، می‌توانید با شماره‌ ۳۳۰۱-۰۳۱ تماس بگیرید و درخواست خود را به صورت رایگان ثبت نمایید.

اگر نسخه پزشک داشته باشید و بخواهید دقیقا بر اساس نسخه یک یا چند آزمایش در خانه را انجام دهید. باز هم جای نگرانی نیست. می‌توانید در فرایند ثبت درخواست آزمایش در محل، عکس نسخه‌تان را برای ما ارسال کنید تا ما با فرستادن متخصص به محل، نمونه‌گیری‌های لازم را دقیقا برای همان آزمایش‌های موجود در نسخه انجام دهیم. در این حالت می‌توانید از خدمات بیمه‌های پایه و تکمیلی نیز برای پرداخت هزینه آزمایش در منزل استفاده کنید و با انتخاب نوع بیمه خود در زمان ثبت درخواست، هزینه بیمه از آزمایش شما کم خواهد شد.

اگر نسخه پزشک ندارید و در عین حال مایلید که آزمایش با مشاوره و تحت نظر پزشک انجام شود، می‌توانید از خدمت آزمایش تحت نظارت پزشک من و دکتر استفاده کنید. پزشک من و دکتر با توجه به شرح حال، بیماری‌های زمینه‌ایی، سن، جنسیت، داروهای مصرفی و … آزمایشاتی که باید انجام شوند را تجویز خواهد کرد. به این ترتیب پزشک من و دکتر در تجویز آزمایش، خواندن و تفسیر آن به شما کمک می‌کند.

چند نکته:

خدمت آزمایش در منزل من و دکتر حتی در روزهای تعطیل به کاربران ارائه می‌شود.
ارائه خدمت در زمان دلخواه شما انجام خواهد شد.
من و دکتر با آزمایشگاه‌های معتبر در سراسر مناطق تحت پوشش همکاری دارد، به همین دلیل در کوتاه‌ترین زمان ممکن خدمات خود را ارائه خواهد داد.
ارائه نتیجه آزمایش به صورت آنلاین و فیزیکی انجام می‌شود.

آزمایشات PRL – FSH – LH

حتما قبل از آزمایش خود، توجه لازم را به این موارد داشته باشید.

دو ساعت بعد از بیدار شدن از خواب نمونه‌گیری انجام می شود.

استرس باعث نتایج بالای کاذب در آزمایش PRL می شود. در صورت استفاده از داروی خاص، آزمایشگاه را مطلع سازید.

این تست می بایست صبح ها انجام شود و ناشتایی برای انجام آن الزامی نیست.

بهترین زمان انجام LH – FSH آزمایش روز سوم و چهارم قاعدگی است. ولی بنا به دستور پزشک آزمایش می تواند در روزهای دیگر نیز انجام شود.

هورمون‌های زنانه

آنچه که از آن به عنوان آزمایش هورمونی زنانه یاد می‌شود، در واقع مربوط به بررسی هورمون تحریک کننده فولیکولی (FSH)، آزمایش سطح استروژن، تیروئید، پرولاکتین، سایر هورمون‌های مربوط به تخمدان و آزمایش های هورمونی بزاق است. ترشح این هورمون‌ها از طریق غدد درون ریز و برون ریز است که از طریق جریان خون به بافت و اندام‌های مختلف بدن منتقل می شوند و اینکه این آزمایش‌های هورمونی زنانه روز چندم پریودی انجام می‌شود بسیار مهم است.

بررسی سطح استروژن یکی دیگر از انواع آزمایش هورمونی زنانه است. بهتر است بدانید منظور از استروژن بررسی سه هورمون استریول، استرادیول و استرون است. از این هورمون‌ها به طور کلی استروژن و یا هورمون زنانه یاد می‌شود. آزمایش استرادیول در روز سوم پریودی برای فرد تجویز می‌شود و به منظور بررسی سطح استروژن در بدن است. این هورمون توسط فولیکول های تخمدان در بدن ترشح می‌شود و میزان آن در روزهای ابتدایی سیکل عادت ماهانه پایین است.

بالا بودن این هورمون در این مدت زمان می‌تواند نشانه ایی از کاهش ذخایر تخمدان‌ها و یا وجود تخمدان پلی کیستیک باشد. سطح نرمال استروژن در روز سوم پریودی بین 25 تا 27 است. اگر سطح این هورمون حدود سی و یا کمتر از آن باشد، احتمال دارد فاکتورهای یائسگی مورد بررسی قرار گیرند. البته توجه به سن و شرایط جسمانی و بالینی فرد نیز در این مورد دخیل است. از جمله علایم یائسگی می توان به مشکلات خواب، خشکی واژن، گرگرفتگی و تغییر خلق و خو اشاره کرد.

پرولاکتین هورمونی است که بواسطه غده هیپوفیز در خون ترشح می‌شود و در بدن همه افراد میزانی از آن وجود دارد. تنظیم نبودن این هورمون می‌تواند باعث بهم خوردن دوران پریودی شود و در برخی از موارد به تشخیص سرطان سینه و یا تومور هیپوفیز نیز منجر می‌شود. میزان این هورمون در دوران بارداری و شیردهی افزایش می‌یابد. برای انجام این آزمایش هورمونی زنانه، پزشک از فرد می‌خواهد تا حداقل 2 و حداکثر 3 ساعت پس از بیدار شدن نمونه خون دهد.

این آزمایش معمولا بنا بر تشخیص پزشک در روزهای سیکل عادت ماهانه تجویز می‌شود و انجام آن لزوما در دوران خونریزی نیست و به صورت ناشتا در اوایل صبح انجام شده و به بیماران توصیه می‌شود، شب قبل از پوشیدن لباس های تنگ، بخصوص در ناحیه سینه اجتناب کنند. همچنین لازم است تا از انجام فعالیت‌های ورزشی نیز خودداری شود و هیچگونه تماس جنسی در شب قبل از آزمایش وجود نداشته باشد.

هورمون های زنانه
هورمونی مردانه

هورمون‌های مردانه

معمولاً هورمون تستوسترون به صفات مردانه نسبت داده می‌شود. این در حالی است که بدن زنان هم تستوسترون تولید می‌کند. در آزمایش تستوسترون سطح خیلی کم یا خیلی زیاد آن در مردان، نشان دهنده وجود مشکلات و بیماری‌های جدی در افراد است.

در مردان، تولید تستوسترون در بیضه‌ها صورت می‌گیرد. در زنان، تولید این هورمون بر عهده تخمدان ها است. تستوسترون در قبال ویژگی‌های بدنی از جمله رویش موهای بدن، جرم عضلانی و قدرت بدنی نقش دارد. در مردانی که دچار کمبود تستوسترون هستند، این خصیصه‌های مردانه نیز تضعیف می‌شوند. این در حالی است که زنانی با تستوسترون بالا، سطح بیشتری از این ویژگی‌ها را تجربه می‌کنند.

مقدار تستوسترون به صورت طبیعی و با توجه به سن افراد تغییر می‌کند. پس از 40 سالگی، تستوسترون مردان به طور میانگین با نرخ حداقل 1% در سال کاهش می‌یابد. برخی نشانه‌های تستوسترون کم از جمله ناتوانی نعوظ، به وفور در مردان بالای 40 سال دیده می‌شوند. تستوسترون کم به وفور در افراد چاق فارغ از سن آن‌ها رویت می‌شود.

شایع‌ترین بیماری مربوط به تستوسترون در مردان “هیپوگنادیسم” است. از این بیماری تحت عنوان بیماری تستوسترون کم نیز یاد می‌شود. در صورتی که یک یا چند مورد از این نشانه‌ها در شما وجود داشته باشند، سطح تستوسترون به صورت غیرعادی در حد پایینی قرار می‌گیرد.

  • کاهش میل جنسی
  • ناتوانی در دستیابی به نعوظ (اختلال نعوظ)
  • ناتوانی در تولید مثل (عقیم شدن)
  • خستگی کُلی

بررسی سطح تستوسترون، از طریق یک آزمایش خون ساده صورت می‌گیرد. این آزمایش معمولاً در فرصت صبحگاهی، هنگامی که مقدار تستوسترون در بالاترین حد قرار دارد انجام می‌شود. گاهی اوقات باید این تست را مجدداً انجام داد، تا صحت نتایج تأیید شود.

ممکن است پزشک از شما بخواهد که قبل از انجام آزمایش، مصرف هرگونه داروی تجویزی که به صورت بالقوه روی میزان تستوسترون تاثیرگذار هستند را متوقف نمایید.
پزشک این قدرت را دارد که با توجه به علائم بیمار، دستور انجام برخی معاینات بدنی را بدهد. اگر پزشک متوجه علائم زیر در افراد مذکر شود، آنگاه درخواست معاینه بدنی را خواهد داد :

از دست رفتن موی صورت
کاهش وزن
نشانه‌هایی از ژنیکوماستی، افزایش غیرعادی اندازه بافت پستان
افزایش غیرعادی وزن

مراحل انجام کار در آزمایشگاه من و دکتر

ثبت سفارش

در ابتدا درخواست خود را از طریق فرم یا تماس تلفنی ثبت می‌کنید.

هماهنگی، زمان مراجعه

کارشناسان من و دکتر با شما تماس گرفته و پس از هماهنگی درخواست شما نهایی می‌شود.

اعزام همکار

نیروی متخصص به منزل یا محل کار شما اعزام شده و اقدامات لازم را انجام می‌دهد.

دریافت نتایج آزمایش

پس از بررسی نمونه توسط آزمایشگاه، نتیجه آزمایش در حساب کاربری شما بارگذاری می‌شود و از آن طریق قابل مشاهده است.

فرم درخواست آزمایش هورمونی

درصورت درخواست آزمایش ، می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر و یا تماس با ما، به کارشناسان من و دکتر اعلام نمایید.

پاسخگویی شبانه روزی

جهت هرگونه سوالی، از طریق تماس تلفنی، یا پشتیبانی
آنلاین و یا از طریق واتس آپ با ما در ارتباط باشید.

تماس با ما

031-3301

ایمیل

info@manodoctor.com